Çalıştığı yerin patronu oldu


  • Kayıt: 14.11.2022 18:40:43 Güncelleme: 14.11.2022 18:59:06

Çalıştığı yerin patronu oldu

Muhammet Koçak, 1975 Aksaray doğumlu. Eğitimini Hollanda'da tamamladı. Orient Eggs yumurta firmasına arkadaşının vasıtasıyla çalışmak için girdi. Belirli bir süre bu şirkette çalıştıktan sonra, kendisini geliştirip, 1920 yılında Hollandalılar tarafından kurulan ve köklü bir geçmişe sahip olan Orient Eggs firmasını 2022 yılında satın aldı.

''Haftada 1,5 milyonu aşkın yumurta satıyoruz''

Belirli analizlerden geçen yumurtalar tarafımızdan günlük olarak fabrikamıza ayrıştırmak için getirilir. Orta ölçekli bir çiftlikten günlük ortalama 150 bin adet yumurta üretilmekte. üretilen yumurtaların üzerindeki kodlamalar yumurtanın hangi şartlarda üretildiğini ve hangi çiftlikte üretildiğini belirtir. Bu kodlamalar evrenseldir. 0,1,2 ve 3 olarak başlar.

0 biyolojik (bio) 1 doğada gezen(vrij uitloop) 2 kapalı alanda gezen (scharrel) 3 sadece tek tavuk sığabilecek kümeslerde yaşayan(kooi). En yaygın kullanılan gezen (scharrel) ve kümes (kooi) yumurtalarıdır. Bu 2 çeşittede kalite ve fiyat anlamında güçlüyüz.

Biz işletmemizde numaralandırılmış yumurtaları gramajlarına göre ayırma işlemi yapıyoruz. Bu da s, m, l ve xl olarak sınıflandırılır. Bu aşama tamamen özel makineler tarafından yapılır. Ayrıca sahibi olduğumuz makineler sadece yumurtaları gramajlarına göre sınıflandırmakla kalmaz, gözle görülemeyecek derecedeki kılcal çatlakları dahi tespit edip endüstride kullanılması için ayırır, kullanılamayacak şekilde çatlak olan yumurtaları da tamamen kırarak atık haline getirir. Bu sayede insandan kaynaklanan hataları ortadan kaldırmış oluyor, yumurtaları sağlıklı bir şekilde müşterilerimize dağıtıyoruz.

''Hollanda geneline dağıtım yapıyoruz''

Renklerine ve gramajlarına göre ayrılmış olan yumurtaları, müşterilerimizin isteğine göre adet ve paketleme seçeneklerini göz önünde bulundurarak ambalajlayıp, müşterilerimize kendi araçlarımızla servis ediyoruz. Geniş servis ağımızla Hollanda’nın her bölgesinde varız, Arnhem’den Tilburg’’a, Texel dan Roterdam’a 500 e yakın müşterilerimize hizmet vermekteyiz.. Bu şekilde büyük ölçekli olarak Hollanda genelinde hizmet veren tek Türk şirketi olmaktan gurur duyuyoruz. Denhaag, Amsterdam ve Leeuwarden'da dağıtım üssümüz bulunmaktadır.

''Yem fiyatlarındaki artış yumurta fiyatlarına da yansıdı''

Tahıl ambarları olarak bilinen Ukrayna ve Rusya arasında patlak veren savaş nedeniyle yem fiyatlarında görülen artış, gecikmeli de olsa yumurta fiyatlarına da yansıdı. Kaldı ki, zaten Avrupa'da en ucuz yumurta Hollanda'da bulunurdu ve yaz sezonunda fiyatlar daha da düşerdi. Maalesef mazot ve yem fiyatlarında artış olması ve bu fiyatların bir türlü düşme eğilimi göstermemesi, yumurta fiyatlarının da aynı kalmasına yol açtı.

Herkes tarafından bilinen bütün bu olgular ve bizim gibi büyük ölçekli Hollanda firmaları ile rekabet içerisinde olmamız nedeniyle kar marjını minimum düzeyde tutup, sürümden kazanma yoluna gidiyoruz. Özellikle bu dönemde çok zahmetli olan bu işin karşılığını tam anlamıyla aldığımızı söyleyemeyiz. Zaten Hollandalı şirketler büyük alışveriş marketleri ile anlaşmalı oldukları için bir şekilde kendilerini kurtarıyorlar.

''100 yıllık firmayı modernize ediyoruz''

Web sitemiz üzerinden zaten müşterilerimiz siparişlerini verebiliyorlar, ayrıca şu an cep telefonları için aplikasyon çalışmamız mevcut. Müşterilerimiz burada işletmelerinin geçmişte yapmış oldukları siparişleri ve güncel durumlarını görebilecekler.

Ayrıca işletmemizdeki robotlaşmaya ivme kazandıracağız. Hiç bir aşamada insan eli değmeyecek şekilde paketleme yapmayı planlıyoruz.''

Electronweg 15

1627 LB HOORN

www.orienteggs.nl

info@orienteggs.nl

Telefon : + 31 (0) 229724174

WatsApp : + 31 (0) 618580149