Benzin fiyatlarında indirim


  • Kayıt: 01.05.2014 12:57:00 Güncelleme: 01.05.2014 12:57:00

Petrol fiyatları gelecek yıl daha da düşecek. Küresel olarak siyasi gerginliklerin artmasına rağmen, petrol üreten ülkelerin petrol üretimini artırmaları petrol stokunu artıyor, artan petrol stoku da fiyatların düşmesine neden oluyor.

 

Bu görüşler ABN AMRO tarafından Cuma günü yayınlanan üç aylık hammaddeler raporda yazıldı. ABN AMRO’ya göre, bu yılın ilk çeyreğinde 110 dolar olan Brent-petrolün varil fiyatı, gelecek yıl yaklaşık 95 dolara (yaklaşık 80 euro) düşecek. Ayrıca gaz fiyatları ile ilgili olarak ta banka önümüzdeki yıl için olumlu düşünüyor.
Raporda, "Avrupa'da gaz fiyatları, Rusya'dan Avrupa'ya gaz temini konusunda bir belirsizlik olmasına rağmen, bir düşüş trendi gözlendi" denildi.
Banka, kısa vadede tarım sektörü hakkında daha fazla endişeli. Banka, olası bir El Niño tropik fırtınasının kakao, şeker ve buğday üretimini olumsuz etkileyeceğinden ve bu durumun fiyatları artıracağından korkuyor. Kötü hava koşulları nedeniyle şuan kahve fiyatları baskısı altında bulunuyor.

 

Bankaya göre dünya ekonomisi, önümüzdeki çeyreklerde canlanacak. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin Batı'ya yaptıkları sanayi ürünlerinin ihracatında bir artış olacak.
Bakır, alüminyum ve çinko gibi metallere ve diğer hammaddelere olan talep önemli ölçüde artacak.