Türk diplomatların gözünden 15 Temmuz gecesi

Avrupa'da görev yapan Türk büyükelçi ve başkonsoloslar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe girişimine karşı yurt dışında yaşayan Türk toplumunun birlik ve beraberlik içinde vatanlarının yanında yer aldığını belirtti.


Viyana'da 15 Temmuz gecesi yaşananları AA muhabirine anlatan Türkiye'nin Lizbon Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş, darbe girişimi sırasında Viyana Büyükelçisi olarak görev yaptığını anımsatarak "Diplomatik kariyerimdeki en zorlu gecelerden biriydi." dedi.


42 yıllık kariyeriyle Dışişleri Bakanlığının şu anda fiili olarak görevde bulunan en kıdemli büyükelçisi olan Göğüş, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz akşamı o dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yapan ve halihazırda da Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Ahmet Yıldız'ı Viyana'da ağırladığını ve haberi aldıklarında yemekte olduğunu söyledi.


Başta Viyana'da olmak üzere Avusturya'da yaşayan bazı Türk vatandaşları ve STK temsilcilerinin sosyal medya aracılığıyla örgütlenerek saat 23.00 sıralarında büyükelçilik binası önünde toplanmaya başladıklarını belirten Büyükelçi Göğüş, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Avusturya güvenlik makamlarına göre 3 bin civarında, bana göre ise 4 bine yakın vatandaşımız, ellerinde Türk bayraklarıyla büyükelçiliğimiz önünde toplandı. Tabiatıyla benim burada birinci önceliğim, vatandaşlarımıza herhangi bir zarar gelmemesi, burunlarının bile kanamaması oldu. Almanya'dan sonra en yoğun toplanma Viyana'da idi. O gece ilk Avusturya güvenlik makamlarıyla ardından STK temsilcileriyle ayrı ayrı büyükelçilikteki odamda görüşmeler yaptım. Ve saat 02.30 civarlarında balkondan vatandaşlarımıza hitap ettim. Türkiye'de durumun normale dönmeye başladığını, darbe girişiminin püskürtüldüğünü anlatarak vatandaşlarımıza teşekkür ettim ve artık evlerine gidebileceklerini söyledim. Saat 4 gibi vatandaşlarımız dağıldılar."


İki gün sonrasında Türkiye'deki darbe girişiminin protesto edilmesi için yürüyüş düzenlendiğini söyleyen Göğüş, "O yürüyüş sırasında, herhalde bir tahrik sonucu Kürt kökenli bir vatandaşımıza ait restoranda bir iki masaya zarar verilmiş. Avusturya makamları onu da büyüttüler. Ancak daha sonrasında dernekler ve STK'lar bir bildiri yayınlayıp hem Türkiye'deki hain darbe girişimini hem de restorana yapılan saldırıyı kınadı. İlk defa o bildiride bütün farklı görüşler bir araya geldi. O yüzden Viyana için bu büyük bir başarıydı." değerlendirmesinde bulundu.


"Binlerce vatandaş bayraklarıyla başkonsolosluk önünde toplandı"

Türkiye'nin Strazburg Başkonsolosu Özgür Çınar, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarının FETÖ'nün oyununa gelmeyerek birlik ve beraberlik içinde ana vatanlarına düzenlenen saldırıya karşı durduğunu vurguladı.


Başkonsolos Çınar, hain darbe girişiminin gerçekleştiği akşam binlerce vatandaşın bayraklarını alarak başkonsolosluk önüne geldiğini anlatarak "Kendiliğinden bir tepki olarak yollara çıkan bu vatandaşlarımız arasında 100 kilometre uzaktan gelenlere bile şahit olduk." dedi.


"Çok dinamik ve etkili bir nüfusa sahip vatandaşlarımız, Türkiye ile ilgili gelişmelere karşı çok duyarlı ve yakından takip ediyor." ifadesini kullanan Çınar, FETÖ terör örgütüyle ilişkisi olan kişilerin toplum tarafından dışlandığını ve bu kişilerin daha önce edindikleri itibarın bir gecede yok olduğuna işaret etti.


Çınar, FETÖ'yle mücadele konusunda Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarının duyarlığına vurgu yaparak "Vatandaşlarımızın bu yapıdan mümkün olduğu kadar uzak durmalarını sağlamaya çalıştık ve bunda da başarılı olduk. Vatandaşlarımız FETÖ'nün oyununa gelmedi." diye konuştu.


"Darbe başarılı olursa istifa ederim diye düşünmüştüm"

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini ilk duyduğunda "darbe yapılan bir ülkenin bir diplomatı olmaktansa hiç çalışmam daha iyi" diye düşündüğünü belirterek "Bu darbe başarılı olursa istifa ederim diye düşünmüştüm." dedi.


15 Temmuz Cuma akşamı, mesai bitiminde kuzeniyle dışarıda akşam yemeğinde olduklarını söyleyen Ayyıldız, "Saat 21.00 civarında eve döndüğümde henüz darbe girişiminden haberim yoktu. Telefonuma baktığımda liseden arkadaşlarımla oluşturduğumuz WhatsApp grubunda paylaşılan mesajlar arasında İstanbul'da ve Ankara'da askeri bir hareketliliğin olduğunu öğrendim. Daha sonra televizyonu açıp baktığımda gördüklerime ilk önce inanamadım." diye konuştu.


Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı açıklama ve ekrana yansıyan görüntülerden sonra darbe girişimi olduğunu anladığını dile getiren Ayyıldız, şöyle devam etti:


"Yurt dışında bir başkonsolos görevlisi olarak bu durumda nasıl hareket edeceğim konusunda bir bocalama geçirdim. Açıkçası ilk duyduğumda 'Darbe yapılan bir ülkenin bir diplomatı olmaktansa hiç çalışmam daha iyi, bu darbe başarılı olursa istifa ederim' diye düşünmüştüm. Fakat televizyonda darbe girişimine karşı ellerinde bayrakları ile adeta ölüme, şehadete koşan vatandaşlarımızı görünce darbe girişiminin başarısız olacağına o andan itibaren inandım."


"Sınavın başarıyla sonuçlanmasından gurur duyuyorum"

Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Ürdün'ün başkenti Amman'daki büyükelçilik binasında yabancı medya mensupları için basın toplantısı düzenledi. Karagöz, toplantıda, darbe girişiminin halk nezdinde "üzücü ve şok edici" bir olay olduğunu halkın, şu ana kadar bu elim olayın etkisinden kurtulmaya çalıştığını ifade etti. Başarısız darbe girişiminin arkasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olduğunu vurgulayan Karagöz, yıllardır devleti ele geçirmek için çalışan örgütün acı bir darbe aldığını belirtti.

 

FETÖ üyelerinin tıpkı bir virüs gibi devletin damarlarına sızdığını dile getiren Karagöz, "Fetullah Gülen onlarca yıldır müritlerini emniyet, yargı, silahlı kuvvetler gibi devletin kritik yerlerine yerleştirmiş." dedi. 

 

Darbe girişimi sanıklarına karşı 23 ilde yürütülen 78 davanın bulunduğunu aktaran Karagöz, ülke genelindeki olağanüstü hal uygulamasının da vatandaşların günlük yaşamına yönelik değil "darbe girişimiyle" ilgili olduğunu hatırlattı.

 

Devletin, ülkedeki özgürlükler ile güvenliği sağlama konusunda dengeyi korumaya çalıştığını dile getiren Karagöz, yargılanan her kişinin kanunlar çerçevesinde kendini savunma hakkına sahip olduğunu söyledi. 

 

Türkiye'de 2 milyondan fazla devlet memuru bulunduğunu ve bunların yaklaşık yüzde 3-4'ünün FETÖ üyesi olduğunun değerlendirildiğini ifade eden Karagöz, devletin aynı anda PKK, PYD ve DEAŞ gibi birçok terör örgütü ile mücadele ettiğini ve FETÖ'nün de bunlardan daha az tehlikeli olmadığını belirtti.

 

Karagöz, uluslararası toplumun darbe girişimi ve FETÖ karşısındaki tutumu konusunda hayal kırıklığı yaşadıklarını vurgulayarak, başarısız darbe girişiminin ardından bazı ülkelerin devlet ve cumhurbaşkanlarının Türkiye ile dayanışma örneği sergilediğini ancak, batıdaki müttefiklerin ise bu konuda geç kaldıklarını dile getirdi.

 

Reklam