BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Kaçak işçi çalıştıran işverene orantısız para cezası

 

Yüksek Mahkeme, 2013 yılında yürürlüğe giren bakanlığın para cezası yönetmenliğinin değişmesi gerektiği yönünde karar vermiştir. Bakanlık, kaçak işçi çalıştıran işverenlere standart olarak işçi başına € 12.000 para cezası kesiyor. Eskiden bu rakam € 8.000 olarak kesiliyordu. Yüksek Mahkeme € 12.000 para cezası kesilmesini orantısız ve haksız bulmuştur.

 

Kanun koyucu (meclis), daha önceden de kaçak işçi çalıştırmış olan işverenlere tekrardan kaçak işçi çalıştırmaya devam ettiklerinde kesilecek olan para cezasının 


€ 12.000 olacağına dair karar almıştır. Fakat işçi denetleme kurulu ayrım yapmaksızın, bütün işverenlere aynı para cezasını kesmektedir. Halbuki ilk sefer bu suçu işlemiş olan işverene önce alt sınırdan, yani € 8000 para cezası verilmesi gerektiğini karara bağlamıştır.

 

Yani Yüksek Mahkeme, bakanlığın kendi başına herkese aynı cezayı uygulamasını kanun koyucunun amaçları dışında olduğuna hükmetmiş ve kesilen cezayı € 8.000’ya indirmiştir. Bu kararla Yüksek Mahkeme ayrıca ceza hukuku sisteminde ilk kez kaçak işçi çalıştırana uygulanacak yaptırımın uyarı cezası olması gerektiğini vurgulamaktadır.

 

Av.Erdal Kaya

 

Reklam