Hollanda’da 7 büyük hastane 28 Eylül’de greve gidiyor

Hollanda FNV sendikası, yedi hastanede 'şimdiye kadar ki en büyük grevi' duyurdu...


  • Kayıt: 24.09.2021 13:45:50 Güncelleme: 24.09.2021 13:45:50

Hollanda FNV sendikası, yedi hastanede 'şimdiye kadar ki en büyük grevi' duyurdu.

VU tıp merkezi ve Amsterdam UMC dahil olmak üzere yedi üniversite tıp merkezinin (umcs) binlerce çalışanı 28 Eylül Salı günü 24 saat çalışmayı bırakacak. Bu, FNV Zorg tarafından bildirildi.

Grevle birlikte hastane çalışanları, tüm çalışanlar için 'uygun ücret artışı' ve iş yükünü azaltmak için iyi anlaşmalar gibi 'daha adil çalışma koşulları' talep ediyor. Sağlık derneğine göre, "Hollanda'da akademik hastane çalışanları tarafından daha önce hiç bu kadar büyük çaplı bir grev olmamıştı."

Bugün erken saatlerde kabine, bakımda çalışanların, maaşlarının artırılması için fazladan 675 milyon avro ayrılacağını açıkladı. Sendikalar bunu mütevazı bir ilk adım olarak görüyorlar, ancak bunun çok az olduğunu düşünüyorlar. FNV Zorg başkan yardımcısı Kitty Jong, “Sağlık maaşları ve dolayısıyla tüm sağlık çalışanlarının satın alma gücü için hala yeterli değil” diyor.

İş yoğunluğu çok fazla

FNV, maaş artışına ek olarak, iş baskısını azaltmak için iyi anlaşmalar yapılmasını da istiyor. Sendikaya göre, çalışanları bakımda tutmak için bu şart. FNV daha önce burada 2,25 milyar avro ekstraya ihtiyaç olduğunu hesaplamıştı.

Diğer sendikalar da bunu çok yetersiz buluyor. NU'91, hemşirelerin ve bakıcıların 'mutlu olmaktan çok şüpheci' olduklarını söylüyor. Bir sözcü, “Bu büyük sosyal sorunu çözmek için yeterli değil” dedi. “Sorunların olduğu yerde paranın doğru kişilere ulaşması sağlanmalıdır: hemşireler, bakıcılar ve ilgili meslekler.”

Ekstra para ile maaşlar yüzde 1,5 oranında artırılabilir. Sendikaya göre, hemşirelerin maaşları piyasanın yüzde 9'a kadar gerisinde. “Bu, farklı bir perspektife yüzde 1,5'lik bir artış getiriyor. Sorunları gerçekten çözmek için yıllık bütçede 3,5 milyar avroluk yapısal bir artışa ihtiyaç var.”

Lahey / Tarık OKAN