Hollandalı Gazeteci Beugel aldığı tehditlerden dolayı Yunanistan'dan ayrılıyor

“yalan söylemekle” suçlayan Hollandalı gazeteci Ingeborg Beugel, aldığı tehditler nedeniyle bu ülkeyi terk etme niyetinde olduğunu söyledi...


  • Kayıt: 18.11.2021 13:11:52 Güncelleme: 18.11.2021 13:33:30

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i düzenlediği basın toplantısında “yalan söylemekle” suçlayan Hollandalı gazeteci Ingeborg Beugel, aldığı tehditler nedeniyle bu ülkeyi terk etme niyetinde olduğunu söyledi.

Hollanda basınında yer alan haberlere göre, Beugel Başbakan Miçotakis ile basın toplantısı sonrasında can güvenliği ile ilgili endişe duyduğu için Yunanistan’dan ayrılmak niyetinde.

Son 40 yıldır Yunanistan’ın İdra adasında yaşayan Beugel, göç konularında çok aktif ve yazılarında sık sık AB ve Yunanistan’ı göçmenleri geri itmekle suçladı.

Hollanda AD gazetesine (Algemeen Dagblad) bir açıklama yapan Beugel, basın toplantısından bir gün sonra aşırı sağcı bir Yunan tarafından saldırıya uğradığını söyledi.

Beugel’in dükkana gittiği anda kendisini fark eden saldırganın attığı taşın kafasını sıyırdığını ve Yunanistan’da artık güvende hissetmediğini açıkladı.

Beugel, başlangıçta saldırıyı önemsemediğini, ancak Yunan meslektaşlarının uyarılarının ardından durumun ciddiyetini fark ettiğini ve Yunanistan’da artık güvende olmadığını sözlerine ekledi.

Hollandalı serbest gazeteci Ingeborg Beugel

Bir AD muhabiri tarafından, “mevcut Yunan hükümeti size neden bu şekilde tepki gösteriyor” diye sorulduğunda Beugel, “Yunanistan’daki mültecilere çok kötü muamele ediliyor ve bu gizli tutuluyor” şeklinde cevap verdi.

Hollanda Gazeteciler Cemiyeti (NVJ) yaptığı açıklamada, Yunan makamlarını Beugel’in ‘can güvenliğini sağlayamama’ konusunda suçlayarak saldırıyı kınadı.

Yunanistan’dan ayrılması önerildi

Hollanda basınında yer alan haberlere göre, Atina’daki Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda Dışişleri Bakanlığı Hollanda vatandaşı Beugel’e Yunanistan’dan ayrılmasını  tavsiye etti.

Beugel’in ilk fırsatta Yunanistan’dan ayrılacağı, ancak güvenlik endişelerinden dolayı zamanını belirtmek istemediği aktarıldı.

Bu arada Hollandalı Avrupa Parlamentosu üyesi Tineke Strarik de Twitter’da Beugel olayını ‘skandal’ olarak nitelendirerek AB Komisyonu ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte’den Miçotakis’i kınamasını istedi.

“Hayatım Burada”

Beugel, ” Bana mümkün olan en kısa sürede Yunanistan’ı terk etmem tavsiye edildi. Bazı idari meseleleri düzenlemek için önümüzdeki hafta Hollanda’ya uçmak istedim ama bu öne alındı” dedi.  

Bir noktada Yunanistan’a dönmek zorunda olduğunu söyleyen Hollandalı gazeteci: “Muhtemelen benim için hayatı imkansız hale getirecekler. Ama hayatım burada ve burada yapacak önemli işlerim var. Er ya da geç Yunanistan’a dönmem gerekiyor” diye konuştu.

 Miçotakis’i “yalan söylemekle” suçlamıştı

Geçtiğimiz hafta Atina’yı ziyaret eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Miçotakis ile Hollandalı gazeteci Ingeborg Beugel arasında gergin bir diyalog yaşandı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e canlı basın toplantısında sorular yönelten Beugel, “Sığınmacıları geri itme konusunda neden yalan söylüyorsunuz?” demişti.

Serbest gazeteci olarak çalışan Beugel, daha önce 23 yaşındaki bir Afgan sığınmacıyı evine davet ettiği iddiasıyla Yunanistan’da göçmenlerin yasa dışı olarak ikamet etmesiyle suçlanmış, dava bir Yunan mahkemesine sevk edilmiş.

Beugel ayrıca basın toplantısındaki olaylardan sonra Yunanistan’da ‘Türk ajanı’ olarak nitelendirilmişti.