Hollanda Müslüman Türk Kuruluşlarından İsrail'in Filistin'deki Saldırılarına Sert Tepki

Filistin'deki vahşetin devam etmesine karşı bir açıklama yaparak, İsrail'in uluslararası hukuk ve insan hakları normlarını ihlal eden saldırılarına sert bir tepki gösterdi...


  • Kayıt: 18.11.2023 20:07:48 Güncelleme: 18.11.2023 20:12:31

Hollanda Müslüman Türk Kuruluşlarından İsrail'in Filistin'deki Saldırılarına Sert Tepki

Hollanda Diyanet Vakfı, Hollanda Türk Federasyonu, Milli Görüş Güney Hollanda ve Milli Görüş Kuzey Hollanda gibi Müslüman sivil toplum kuruluşları, Filistin'deki vahşetin devam etmesine karşı bir açıklama yaparak, İsrail'in uluslararası hukuk ve insan hakları normlarını ihlal eden saldırılarına sert bir tepki gösterdi.

Ayrıca, bu olayların Hollanda'da artan İslam karşıtı söylemlere neden olduğuna dikkat çekerek, toplumun huzur ve barışını koruma çağrısında bulundular.

"Kuruluşlar, medyada artan İslam karşıtı söylemlerin Hollanda'daki camilere yönelik saldırılara da yansıdığını belirterek, bu tür eylemlerin toplumun huzurunu ciddi şekilde tehdit ettiğine vurgu yaptı.

Ayrıca, Hollanda hükümetinden, Müslüman toplulukla ilişkilerde güveni sarsacak eylemlerden kaçınılarak güven tesis edici bir tutum takınma çağrısında bulundular. Son olarak, Gazze'deki saldırılarda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa ve sabır dileyerek, bölgede bir an önce barış ve huzur ortamının sağlanmasını temenni ettiler.

Amsterdam / Tarık OKAN