Hollanda’da RS virüsü: Bebek ve küçük çocuklar için tehlikeli bir tehdit

Hollanda'da RS virüsü vakaları hızla artıyor. Pediatri Derneği'ne göre, bu yıl enfeksiyon sayısında önceki yıllara göre daha erken bir zirve yaşandı ve sayı da daha yüksek...


  • Kayıt: 18.11.2023 20:35:30 Güncelleme: 18.11.2023 20:35:30

Hollanda’da RS virüsü: Bebek ve küçük çocuklar için tehlikeli bir tehdit

Hastanelerde yoğun bakımda tedavi gören bebek sayısı arttı

Aşı çalışmalarında sona yaklaşıldı

Hollanda'da RS virüsü vakaları hızla artıyor. Pediatri Derneği'ne göre, bu yıl enfeksiyon sayısında önceki yıllara göre daha erken bir zirve yaşandı ve sayı da daha yüksek. Hastanelerde RS virüsü nedeniyle ciddi solunum sorunları yaşayan bebek ve küçük çocuklarla dolu.

En sık görülen şikayetler burun akıntısı ve öksürük. Ancak virüs aynı zamanda ateşe, nefes darlığına ve hatta zatürreye de neden olabiliyor. Her yıl yaklaşık 150 ila 200 bebek virüs nedeniyle yoğun bakıma kaldırılıyor.

Geçen yaz, Avrupa ilaç gözlemcisi EMA, hamile kadınlar için RS virüsüne karşı bir aşı kullanılması yönünde olumlu bir tavsiye yayınladı. Aşı daha sonra yeni doğan bebeklere doğumdan sonra altı aya kadar koruma sağlıyor.

Hollanda Sağlık Konseyi, söz konusu aşıyı gelecek yılın başında değerlendirecek. Hükümetin tavsiyeyi benimsemesi durumunda ilk hamile kadınlara aşı yapılabilecek.

Uzmanlar, RS virüsüne karşı aşılama çalışmalarının önemini vurguluyor

Hollanda Pediatri Derneği Başkanı Dr. Willem van der Meer, RS virüsünün bebek ve küçük çocuklar için ciddi bir risk oluşturduğunu söylüyor. Van der Meer, "Bu virüs, her yıl binlerce bebeğin hastanede yatmasına ve hatta hayatını kaybetmesine neden oluyor. Aşılama çalışmaları, bu riski önemli ölçüde azaltabilir" diyor.

Van der Meer, hükümetin RS virüsüne karşı aşılama çalışmalarını desteklemesini istiyor. Van der Meer, "Aşı, bebeklerimizi bu tehlikeli virüsten korumanın en etkili yoludur" diyor.

Aşılama çalışmaları ne durumda?

Hollanda'da RS virüsüne karşı aşılama çalışmaları, 2020 yılında başladı. Aşı çalışmaları, Hollanda'da bulunan Crucell firması tarafından yürütülüyor. Crucell firması, aşının güvenli ve etkili olduğunu gösteren klinik deneyleri tamamladı.

Crucell firması, aşının Hollanda'da kullanıma sunulabilmesi için Sağlık Konseyi'nden onay bekliyor. Sağlık Konseyi'nin aşının onayını vermesi durumunda, aşı ilk olarak hamile kadınlara yapılacak. Aşı, daha sonra yeni doğan bebeklere de uygulanabilecek.

Aşılama çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı henüz belli değil. Ancak, hükümet aşının hızlı bir şekilde kullanıma sunulmasını istiyor.