Funda İleri: "Azınlıkların Haklarına Sahip Çıkmak İçin Denk Partisi'ndeyim"

Denk Partisi Milletvekili adayı ve Kadın dergimizin yazarlarından Funda İleri, Den Haag Damla Baklava'da basın toplantısı düzenledi...


  • Kayıt: 20.11.2023 07:16:20 Güncelleme: 20.11.2023 22:42:26

Funda İleri: "Azınlıkların Haklarına Sahip Çıkmak İçin Denk Partisi'ndeyim"

Denk Partisi Milletvekili adayı ve Kadın dergimizin yazarlarından Funda İleri, Den Haag Damla Baklava'da basın toplantısı düzenledi. Toplantıya çeşitli STK temsilcileri, İş insanları ve davetliler katıldı.

Toplantıda konuşan İleri,  Aydınlı bir ailenin ferdi olarak Hollanda'da dünyaya geldim. Sosyal toplumsal sorunlarla etkin olan bir hukukçu olarak ve burada doğmuş yetişmiş bir vatandaş olarak milletvekilliği için 2023 Kasım genel seçimlerinde Denk partisi 25. sıradan adayım.

Eğitim hayatım ve yaşamım boyunca temsil görevlerinde aktif olarak bulunmam ve soruların çözümü konusundaki aktif duruşumla beraber siyasette yer almamda kaçınılmaz oldu. Farklı uluslararası Avukat ve hukuk bürolarında Den Haag’ da çalıştım, çeşitli derneklerde insanlarımızın sorunlarıyla birlikte her daim yanlarında olup bu sorunları çözüm aşamasında tam destek sağlayıp yanlarında bulundum, bunu ailemden de böyle gördüm.

Özürlü bir bireyi ailemize katarak ona destek olup 20 yıldan fazla bir süredir maddi manevi fedakarlık ederek hayatta kalmasını sağladık ve sahip çıktık. Bu deneyimler benim için zorlu hayat mücadelesinin güçlenme fırsatına dönüşebileceğini öğretti. Şu anda siyasete atılan bir kadın olarak buradayım yılmadan en iyi şekilde her görevin üstesinden geleceğime inanıyorum.

Geçtiğimiz dönem Güney Hollanda eyalet seçimlerine katılan Denk partisinin ilk kadın adayı olarak listede yer aldım ve 4. sıradan katılım sağladım. Politikaya atılarak buradaki insanlarla daha çok buluşma fırsatı yakaladım ve onların sorunlarını anladığımda gerçekten onlar için çalışmak ve bilgilerimi onlar için kullanmak istediğimin farkına vardım. 

Bu fark ve özveri benim seçimlerde iyi çıkış yapmamı ve başarılı bir kampanya sürmemi sağladı. Ayrıca Hollandalı kadın Avrupa Parlamenteri ve kadın hakim bayanların koçlukları eşliğinde seçimlere hazırlanmaktaydım. Bunun devamında temsilci olarak farklı alanlarda da görev yapmak için hazırlanmaktayım. Türk Girişimci Derneği ilk kadın başkanı olarak Lahey'de görev üstleneceğim.

Son yıllarda Avrupa'da sağ kesimin milliyetçi duruşu, bölgede yaşayan azınlıkların hukuksal haklarını, temel hak ve hürriyetlerini, ve toplumun huzurunu herkes için tehlikeye sokmaya başladı. Bu durum maalesef sol partiler tarafından engellenemedi. Denk partisinin azınlıklara ve Türklere karşı kucaklayıcı vizyonu, tüm Hollanda vatandaşlarının kendilerini eşit ve duyulmuş hissetmesi açısından beni bir hukukçu olarak Denk partisine yönlendirdi. Denk Partisiyle birlikte özellikle azınlık haklarına sahip çıkılacağına, birlikte hareket ederek sorunlarımızı daha geniş kitlelere duyurabileceğimize inanıyorum. Denk partisi gibi cesur bir oluşumun insan hakları ve demokratik surecin her kesimin sesini duyurabilmek ve daha adil bir Hollanda için Filistin konusunda, kurumsal ayrımcılık ve islamofobiyle mücadelemizle birlikte neden gerekli olduğu daha da belirgin hale gelmiştir.

Kadınların Hollanda politikasındaki rolü, sadece kadın olarak değil, taşıdıkları makamın hakkını vererek halkı temsil etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Yeni oluşturulacak yasaların katkı sağlanması açısında eşitliğine dayalı olması, yarının dünyasında fark yaratabilmek adına ve toplumumuzu ileriye taşımak için daha fazla kadın temsilciye ihtiyaç olacaktır. Ne kadar çeşitlilik sağlanabilirse, temsil makamlarında aynı zamanda insanların seslerini de duyurmuş olacaklardır. Dışardan göç alan Hollanda'da yaşayan kadınların da sesi olmaları gerekiyor. İnsan hakları ve ekonomik açıdan bu çok önemli. Kadınların umudu olmak ve yeni nesillerimizi yetiştiren annelerimiz ve toplumun yarısı oluşturmak kadınlarımızın varlığı için çalışmalıyız" dedi.

Toplantıda İleri'nin ailesi de konuşma yaparak kızı hakkında anılarını anlattılar. Duygusal anların yaşandığı toplantıda sinevizyon eşliğinde İleri yapmak istediklerini ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Toplantının sonunda İleri, "Bugün burada sizlerle olmaktan çok mutluyum. Kampanyam için desteğinizi bekliyorum. 22 Kasım'da Denk Partisi'ne ve bana tercihli oy vererek azınlıkların haklarını savunmak ve daha adil bir Hollanda için birlikte çalışalım" dedi.

Den haag