Hollanda'da alkollü araç kullanımından kaynaklı ölüm oranları arttı

Hollanda'da alkollü araç kullanımı, ölüm ve yaralanmaların önemli bir nedeni olmaya devam ediyor. 2022 yılında, alkollü araç kullanımı nedeniyle 700'den fazla kişi hayatını kaybetti...


  • Kayıt: 24.11.2023 10:37:05 Güncelleme: 24.11.2023 19:06:33

Hollanda'da alkollü araç kullanımından kaynaklı ölüm oranları arttı

Hollanda'da alkollü araç kullanımı, ölüm ve yaralanmaların önemli bir nedeni olmaya devam ediyor. 2022 yılında, alkollü araç kullanımı nedeniyle 700'den fazla kişi hayatını kaybetti. Bu, toplam trafik ölümlerinin yaklaşık yüzde 25'ini oluşturuyor.

Bu ölüm oranlarının artması, Hollanda hükümetini ağır tedbirler almaya zorladı. Hükümet, gelecek yılın temmuz ayından itibaren tüm yeni arabalarda alkol kilidi bağlantısı zorunlu olacağını duyurdu. Bu karar, alkollü araç kullanımından kaynaklanan ölüm ve yaralanmaları azaltmayı amaçlıyor.

Alcolock, alkol kilitleme sisteminin kısaltmasıdır, aslında alkole duyarlı bir immobilizerdir. Böyle bir cihaz sürücünün nefesindeki alkol konsantrasyonunu ölçüyor. Sadece cihaza üfleyen ve ayık olan kişi arabayı çalıştırabilir. Alkol kilidi cihazlarının her birinin fiyatı 1.500 ila 2.000 avro arasında değişiyor.

Hükümet, alkol kilidi zorunluluğunun bu rakamları azaltmaya yardımcı olacağına inanıyor. Bu, sürücülerin alkollü araç kullanmaması için bir caydırıcı görevi görecektir.

Karar, Hollanda'da alkollü araç kullanımıyla mücadele için alınan bir dizi önlemden biridir. Hükümet, ayrıca alkollü araç kullanmanın cezasını da artırmayı planlıyor.

Amsterdam / Tarık OKAN