Durmuş Doğan: TNOP yapısı fitne ve hırs yüzünden dağılma noktasına gelmiştir

Hollanda'nın 7 şehrindeki iş insanları derneklerinin ortak platformu TNOP'ta yaşanan kriz devam ediyor. TNOP Başkanı Durmuş Doğan, yaptığı basın açıklamasında, TNOP'un kuruluş amacına aykırı hareket edenler tarafından parçalanmasına izin vermeyeceklerini söyledi...


  • Kayıt: 25.11.2023 11:37:18 Güncelleme: 25.11.2023 11:37:18

Durmuş Doğan: TNOP yapısı fitne ve hırs yüzünden dağılma noktasına gelmiştir

‘’KOV Den Bosch Başkanı Taner Karaslan tarafından yayınlanan basın açıklamasında, "Durmuş Doğan, iki yıllık görev süresini geçerli sebeplerden dolayı dört yıl olarak başarıyla tamamladı. Doğan'a geçmiş yıllarda TNOP ailesine verdiği değerli desteklerden dolayı teşekkür eden TNOP yönetimi, bundan sonraki süreçte de başarılar diledi. TNOP Başkanlar Kurulu'nda alınan karar doğrultusunda, yeni dönem başkanlık görevini 1 Aralık itibarıyla Ramazan Kaya üstlenecek." ifadelerine yer verildi.’’

TNOP Başkanı Durmuş Doğan, "TNOP yapısı fitne ve hırs yüzünden dağılma noktasına gelmiştir şeklinde bir basın açıklaması yayınlayarak, KOV Den Bosch, Amsterdam Esnaflar Birliği ve TOV Arnhem'in TNOP'tan çıkarttıklarını duyurdu.

İç çatışmanın dışa sızmasının ve Amsterdam esnaflar Biriliği başkanı Ramazan Kaya’nın başkan ilan edilmesi ardından TNOP Başkanı Durmuş Doğan, yaptığı basın açıklamasında, TNOP'un başında olduğunu ve kurucu başkan olarak TOV Arnhem, KOV Den Bosch ve Amsterdam Esnaflar Birliği'ni TNOP çatısı altından çıkarttıklarını belirtti.

Doğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hollanda Türk toplumunun güçlü olması için çok önemli gördüğümüz 4 ayaktan biri olan ticari ve ekonomik birliktelikler üzerinden örgütlenerek Türk kökenli girişimcilerinin bulundukları şehirlerde ticari diplomasi ve lobicilik yaparak etkin olmasını amaçlayarak 26 Ekim 2019 tarihinde kurduğumuz TNOP'un kuruluş amacına aykırı hareket edenler tarafından parçalanmasına izin vermeyeceğiz.

TNOP fikriyatını gerçekleştirmek için yola çıktığımda önce TOV Arnhem Başkanı Aziz Zeyrek, daha sonra TOV Utrecht Başkanı Ömer Soner'le değerlendirmeler yaparak yol haritamızı belirlemiş ve daha sonra yapılan toplantılar sonucu KOV Den Bosch Taner Karaslan ve Amsterdam Esnaflar Birliği Ramazan Kaya'yı da yanımıza alarak ortak ideallerimiz için Ekim 2019 yılında basın açıklaması ile kuruluşumuzu ilan etmiştik.

Platformun işleyişi açısından 2 yılda bir başkan değişeceği ve bu başkanların benden sonra Aziz Zeyrek, daha sonra Ömer Soner olarak devam edeceği kararını almıştık.

Kuruluşumuzdan sonra 2 yıl süren koronavirüs dönemine girilmiş ve hiçbir faaliyet yapma, örgütlenme imkanı olmadığından başkanlık 2 yıl daha uzatılmıştır. Bu süreçte hem dernekleşme hem de ticari diplomasi adına etkin faaliyetler yapılmıştır.

Fakat hala nedenini bilmediğim şekilde dernek içerisinde tavırlar değişmeye başlamış, dernek sayısı artmaya başlayınca Ramazan Kaya ve Taner Karaarslan'da davranış değişiklikleri göstermeye başlamış, acil yönetim değişikliği gerekliliğini ortaya koyarak bana danışmadan kendilerince ayrı bir WhatsApp grubu kurarak 1 Kasım'da acil bir toplantı talep etmişler, ısrarla bu talep yönünde dayatma yapmışlardır.

Bizde Ömer Soner başkanla bunu daha önce istişare etmiş, başlangıçta nasıl anlaştıysak o şekilde başkanlığı Aziz Zeyrek başkana verebilceğimi ama onun ailevi sebeplerinden dolayı başkan olmasının mümkün gözükmemesi nedeniyle 1 Aralık itibariyle başkanlığı kendisine devredebileceğimi ama 2024 yılı için planlanan özellikle göçün 60.yıl programlarını tamamladıktan ve 2 şehirdeki teşkilatlanmayı bitirdikten sonra 2024 Ekim sonundada devredebileceğimi iletmiştim.

Ancak Ramazan Kaya ve Taner Karaarslan, bu teklifi kabul etmeyerek kendileri ile birlikte hareket etmediğim için 1 Aralık itibariyle beni başkanlıktan istifa ettirdiklerini ve Ramazan Kaya'nın yeni başkan olduğunu ilan ettiklerini duyurdular.

Bu açıklamayı kınıyor ve TNOP'un kuruluş amacına aykırı olduğunu belirtmek istiyorum. TNOP, Hollanda Türk toplumunun ekonomik ve ticari çıkarlarını korumak için kurulmuş bir platformdur. Bu amacımıza ulaşmak için tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

TNOP'un kuruluş amacına aykırı hareket edenler tarafından parçalanmasına izin vermeyeceğiz."

Durmuş Doğan, Taner Karaslan ve Ramazan Kaya'nın üyeliklerini iptal etti

Hollanda Türk Girişimci Dernekleri Platformu (TNOP)'nda yaşanan kriz büyüyor. TNOP Başkanı Durmuş Doğan, KOV Den Bosch Başkanı Taner Karaslan ve Amsterdam Esnaflar Birliği Başkanı Ramazan Kaya'nın üyeliklerini iptal etti.

Doğan, yaptığı açıklamada, TNOP'un kuruluş amacının Hollanda Türk toplumunu ticari diplomasi yoluyla daha güçlü kılmak olduğunu belirterek, "Ancak, fitne ve makam peşinde koşanlar, yıllarca her türlü özveride bulunarak güçlü kılmaya çalıştığımız TNOP'u içten çürütmüşlerdir" dedi.

Kriz sürecinin gelişimini özetleyen Doğan, şunları söyledi:

  • 8 hafta önce, dostlarım bana Ramazan Kaya ve Taner Karaslan'ın benim kuyumu kazdığını söylediler.
  • 1 Kasım'daki toplantıya katılmayacağımı ve kendi kurdukları paralel WhatsApp grubundan ayrıldığımı söyledim.
  • 8 Kasım'da Omer Soner ve Taner Karaslan beni ziyaret etti. Taner Karaslan'a, eğer böyle bir talep varsa bunun önce aile içinde görüşülmesini, Ramazan Kaya'yı başkanlıktan alacağız gibi çıkışların bu yapıyı bitireceğini söyledim.
  • Omer Soner, yaşananlar nedeniyle dernek olarak TNOP'tan ayrıldıklarını açıkladı.
  • Ramazan Kaya, Taner Karaslan ve Hasan Deniz, fitne ve bölücülüğe devam ederek paralel çalışmalara devam ettiler.
  • 23 Kasım'da saat 22:47'de grupta bir bildiri yayınlayarak, TNOP başkanlığına yönetim (Ramazan Kaya, Taner Karaslan ve Hasan Deniz) aldığı kararla Ramazan Kaya'nın getirildiğini ilettiler.
  • Bu bildiriyi başkonsolosluklara, elçiliğe ve STK başkanlıklarına göndererek, gece vakti muhtıra verip baskanlığı Ramazan Kaya'ya getirdiklerini ilan ettiler.

Doğan, bu gelişmelerin kabul edilemez olduğunu belirterek, "Gelinen bu noktada, TNOP başkanı olarak Taner Karaslan ve Ramazan Kaya'nın üyeliklerini iptal ediyorum. Bu saatten sonra, yıllarımı verdiğim TNOP'un tüm faaliyetlerini askıya alıyorum. Bu şahısların TNOP adına konuşmaları, bildiri yayınlamaları kurucu başkanı olduğum TNOP'u bağlamadığını, hukuksuz olduğunu, paralel bir yapılanma olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.

Amsterdam