Hollandalı siyasetçi Wilders ‘Başbakan olacağım’ sözü verdi

Hollandalı İslam karşıtı tecrübeli siyasetçi Geert Wilders, partisinin ezici seçim zaferinin ardından Cumartesi günü Hollanda’nın başbakanı olma sözü verdi...


  • Kayıt: 25.11.2023 22:06:52 Güncelleme: 25.11.2023 22:55:54

Hollandalı siyasetçi Wilders ‘Başbakan olacağım’ sözü verdi

Daha önce Twitter’da X üzerinden uzun bir gönderi paylaşan Wilders, diğer partilerin Özgürlük Partisi (PVV) ile işbirliği yapma konusundaki isteksizliklerinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, güç kazanmak için gerekirse pozisyonlarını “ılımlılaştırmaya devam edeceğini” söyledi.

Wilders, “Bugün, yarın veya ertesi gün, PVV hükümetin bir parçası olacak ve ben de bu güzel ülkenin başbakanı olacağım” diye yazdı.

Wilders’in Özgürlük Partisi (PVV) 22 Kasım’da göçmenlik karşıtı platformda rakiplerinden açık ara önde olmasına rağmen, partisinin Hollanda parlamentosunda sandalyelerin yalnızca %25’ini kazanması bekleniyor.

Bu, hükümeti kurmak için en az iki ılımlı partiyle işbirliği yapması gerektiği anlamına geliyor.

Cuma günü, muhafazakar Başbakan Mark Rudd’un, Wilders’in göçmenlik konusundaki görüşlerinin çoğunu paylaşan muhafazakar VVD partisi, kabinede Wilders’e katılmayacağını açıkladı.

Ancak VVD’nin yeni lideri Dilan Yeşilkos, Wilders hükümeti dışından da destek sağlamayı reddetmedi.

Merkezci reformist NSC partisine liderlik eden ve aynı zamanda Wilders hükümetinin ortağı olarak görülen Peter Omdjicht, Wilders’in dini özgürlüklere ilişkin Hollanda anayasal korumasını ihlal ediyor gibi görünen aşırı pozisyonları nedeniyle işbirliğinin zor olacağını söyledi.

Hollanda koalisyon müzakereleri genellikle birkaç ay sürüyor ve tarafların birbirleriyle çalışma istekliliği konusundaki tutumları zaman içinde değişebiliyor.

Wilders’ın hükümet kuramaması durumunda, PVV’yi dışlayan merkezci kombinasyonlar teorik olarak mümkünken, yeni seçimler son çare olacaktır.

Serhat Güvenç/teknolojibulteni