Amsterdam polisi uyuşturucu kullanıcılarını şok etti: Kısa mesajla uyardı

Amsterdam polisi, Cuma günü yüzlerce kişiye uyuşturucu kullanımının tehlikeleri konusunda uyaran bir kısa mesaj gönderdi. Polis, uyuşturucu tacirlerinin ele geçirdiği telefonlardan, tutuklanan uyuşturucu tacirlerinin yüzlerce müşterisinin iletişim bilgilerine ulaştı...


  • Kayıt: 26.11.2023 10:45:35 Güncelleme: 26.11.2023 10:45:35

Amsterdam polisi uyuşturucu kullanıcılarını şok etti: Kısa mesajla uyardı

Mesajda polis, uyuşturucu kullanıcılarını uyuşturucunun sağlık riskleri, toplum ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri ve diğer konular hakkında bilgilendiriyor. Polis, bu sonbaharda olası uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle çok sayıda şüphelinin tutuklandığını bildirdi. Şüphelilerin yakalandıkları sırada ceplerinde 'çok miktarda ve çok sayıda uyuşturucu madde' bulunduğu belirtildi. Bu durum polisin bunların satılık olduğundan şüphelenmesine neden oluyor.

Bu tutuklamaların bazılarında polis, satıcılardan uyuşturucu siparişi veren kişilerin detaylı bilgilerinin ve telefon numaralarının yer aldığı telefonlara da el koydu. Polis bu numaralara uyuşturucu kullanımının tehlikeleri ve sonuçları hakkında kısa mesaj gönderdi.

Mesajda, uyuşturucunun aşırı doz, bağımlılık, akıl sağlığı sorunları ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık risklerine yol açabileceğine dikkat çekiliyor. Ayrıca, uyuşturucu kaçakçılığının ve üretiminin şiddet, çevre kirliliği, insan kaçakçılığı ve diğer suçlarla bağlantılı olduğuna da değiniliyor.

Polis, "Biri için eğlenceli bir partinin parçası olan bir şey, bir başkası için çok fazla sefalete neden olabilir" diyor. "Uyuşturucu kaçakçılığı ve üretimine aşırı şiddet (kaçırma, tasfiye ve patlama gibi), çevresel zarar (sularımıza ve doğamıza uyuşturucu atılması gibi), insan kaçakçılığı, emek sömürüsü, kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve kurallarımızın baltalanması eşlik ediyor (hâkimlerin, idarecilerin tehdit edilmesi ve devlet memurlarının gasp edilmesi gibi) Kısacası uyuşturucunun toplumsal düzeydeki sonuçları hesaplanamaz.”

Kısa mesaj alan kişilerin telefon numaraları ve iletişim bilgileri polis tarafından silindi. Polise göre haklarında herhangi bir cezai soruşturma da yapılmayacak.

Uyuşturucu kullanımının azaltılması için yeni adımlar

Bu mesaj, Amsterdam polisinin uyuşturucu kullanımının azaltılması için attığı yeni adımlardan biri. Polis, bu tür mesajları daha sık göndermeyi ve uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele için daha fazla kaynak ayırmayı planlıyor.

Polis, "Uyuşturucu kullanımının toplumumuz üzerinde çok olumsuz bir etkisi var" diyor. "Bu sorunu çözmek için hepimizin birlikte çalışması gerekiyor."

Amsterdam / Furkan TURGUT