Hollanda Zaanstad'ta 1100 Kilo Tasarımcı Uyuşturucu Sahibine Geri Verildi

Zaanstad Belediyesi, geçtiğimiz günlerde bir iş hanında ele geçirilen 1100 kilo tasarımcı uyuşturucuyu sahibine geri vermek zorunda kaldı. Madde, bir molekül eksikliğinden dolayı afyon yasası kapsamına girmediği için bu karar alındı...


  • Kayıt: 26.11.2023 10:51:12 Güncelleme: 26.11.2023 11:11:17

Hollanda Zaanstad'ta 1100 Kilo Tasarımcı Uyuşturucu Sahibine Geri Verildi

Zaanstad Belediye Başkanı Jan Hamming ve Zaanstad Emniyet Müdürü Sherwin Tjin-Asjoe, bu karardan duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Hamming ve Tjin-Asjoe, "Mevcut afyon yasası sayesinde, hırslı uyuşturucu suçluları bizimle oyun oynayabiliyor. Milyonlarca euro ile zenginleşebiliyorlar ve bu maddeler topluma karıştığı için halk sağlığı tehlikeye atılıyor" dedi.

Ele geçirilen tasarımcı uyuşturucular, ekstazi ve ketamin gibi uyuşturucuların kimyasal yapısını değiştirerek elde edilen maddelerdir. Bu maddeler, orijinal uyuşturuculara benzer etkiler yaratsa da, daha tehlikeli olabilirler.

Tasarımcı Uyuşturucular

Tasarımcı uyuşturucular, yasadışı uyuşturucu üretiminde kullanılan kimyasalların bir alt kategorisidir. Bu maddeler, orijinal uyuşturucuların kimyasal yapısını değiştirerek elde edilir. Tasarımcı uyuşturucular, orijinal uyuşturuculara benzer etkiler yaratsa da, daha tehlikeli olabilirler.

Tasarımcı uyuşturucuların üretimi, afyon yasası tarafından yasaktır. Ancak, bu maddelerdeki bir molekülün değiştirilmesi, onları yasaya tabi olmaktan çıkarır. Bu nedenle, tasarımcı uyuşturucuların üretimi ve satışı, yasalarca cezasız kalabilir.

Afyon Yasasının Değiştirilmesi Gerekiyor

Zaanstad Belediye Başkanı Jan Hamming ve Zaanstad Emniyet Müdürü Sherwin Tjin-Asjoe, tasarımcı uyuşturucuların üretimini ve satışını engellemek için afyon yasasının değiştirilmesi gerektiğini savunuyor. Hamming ve Tjin-Asjoe, "Afyon yasası, tasarımcı uyuşturucuların üretimini ve satışını engelleyecek şekilde değiştirilmelidir. Aksi takdirde, bu maddeler topluma ciddi zararlar vermeye devam edecektir" dedi.

Zaanstad / Tarık OKAN