Türkiye’den Yabancı plakalı araçların cezalar ödenmeden yurtdışına çıkması yasaklanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan 80 maddelik yasa teklifi içerisinde yabancı plakalı araçların cezaları ödenmeden yurtdışına çıkmasının yasaklanmasıda yer alıyor...


  • Kayıt: 27.11.2023 18:05:48 Güncelleme: 27.11.2023 18:11:18

Türkiye’den Yabancı plakalı araçların cezalar ödenmeden yurtdışına çıkması yasaklanıyor

Teklifte, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını ilgilendiren düzenlemeler de yer alıyor. Bu düzenlemelerden biri, yabancı plakalı araçların cezalarını ödemeden yurtdışına çıkmasını yasaklayan madde.

Mevcut düzenlemeye göre, yabancı plakalı araçlara kesilen cezalar, aracın Türkiye'ye giriş yaptığı gümrük kapısında ödeniyor. Ancak, bazı araç sahipleri bu cezaları ödemeden yurtdışına çıkıyor. Bu durum, hem trafik güvenliğini hem de vergi gelirlerini olumsuz etkiliyor.

Yeni düzenlemeyle, yabancı plakalı araçların cezalarını ödemeden yurtdışına çıkması yasaklanıyor. Bu araçlar, cezalarını ödemeden yurtdışına çıkmaya çalışırsa, araçlarına el konulacak ve cezalar tahsil edilecek.

Teklifte yer alan diğer düzenlemeler ise şöyle:

  • Türkiye limanları arasında kabotaj yapan gemilerin kaptanlarına ve yabancılara ait deniz taşıtlarının sahiplerine uygulanacak idari para cezalarının üst sınırı artırılıyor.
  • İzinsiz yolcu taşımaları ile taşıma haddinden fazla yolcu ve yük taşınmasının can güvenliği bakımından yarattığı tehlikenin yüksek olması nedeniyle, cezalar artırımlı uygulanacak ve idari yaptırımları caydırıcılığının artırılması sağlanacak.
  • 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen idari para cezaları artırılıyor.

Teklif, Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Ankara