Tulip Enstitüsü Hollanda’nın Dört Bir Yanından Öğretmenleri ile 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Kutladı

Hollandaca ve Türkçe dilleri ile iki dilli büyüyen çocukların Türkçe ana dil gelişimlerini desteklemek için çalışmalar yürüten Tulip Enstitüsü, Hollanda genelinde görev alan 35 öğretmenini “Öğretmenler Günü” vesilesiyle bir araya getirdi...


  • Kayıt: 27.11.2023 19:33:26 Güncelleme: 27.11.2023 19:33:26

Tulip Enstitüsü Hollanda’nın Dört Bir Yanından Öğretmenleri ile 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Kutladı 

Utrecht şehrinin tarihi sembollerinden olan Molen De Ster’de gerçekleşen buluşmada öncelikle aramızdan ayrılan şehit öğretmenler ve gaziler ile başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Ardından öğretmenlerin velileri ve öğrencileri tarafından hazırlanan sürpriz kutlama videosu ile devam eden programda öğretmenlerin yanı sıra Lahey Eğitim Müşaviri Miyase Kaya Koyuncu, Amsterdam Eğitim Ataşesi Anıl Yılmaz ve Maarif Vakfı Hollanda Direktörü Sabri Yıldırım’da bu özel günde yer aldılar.

Amsterdam Başkonsolosu M. Burak Ersoy video mesajı ile buluşmaya katılarak öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı ve yurtdışında görev yapan öğretmenlerin görevlerinin Türk toplumunun geleceği için ne kadar önem arz ettiğini vurguladı.

Öğretmenlerimiz Çok Büyük ve Önemli Bir Topluluğun Parçası

Tulip Enstitüsü Başkanı Melek Yücel açılış konuşmasında öğretmenlerin haftada iki saat olan bu derslerle ne kadar büyük işe imza attıklarının altını çizerek; kendisinin de bu dersleri almış biri olarak ana dil derslerinin önemine dair dikkat çekti.

Hollanda’da doğup büyüyen Yücel, geçmişte aldığı haftada iki saatlik Türkçe derslerinin bugün hala Türkiye’de yetişmiş gibi konuşabiliyor olmamın temelini atmıştır şeklinde ifade etti.

Öğretmenler Söz Aldı

Kutlama programı aynı zamanda öğretmenlerin birbirlerini destekleyici ve geliştirici anlatımlarıyla renklendi.

Tulip Enstitüsünün Hollanda eğitim sistemi içerisinde yer alan öğretmenlerinin sunumlarıyla Türkçe derslerindeki uygulamaları ülke sistemi ile paralel nasıl geliştirebiliriz noktasında fikir alışverişinde bulundular.

Tulip Enstitüsü Başkanı Melek Yücel, “Ana dil derslerinin, çocukların kimliklerini ve kültürlerini geliştirmeleri açısından çok önemli olduğunu” belirterek, “Tulip Enstitüsü olarak, bu dersleri daha da güçlendirmek ve yaygınlaştırmak için çalışıyoruz” dedi.