24 Kasım Öğretmenler Günü T.C. Lahey Büyükelçiliğinde Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçiliği, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama etkinliği düzenledi...


  • Kayıt: 27.11.2023 23:29:17 Güncelleme: 27.11.2023 23:34:34

24 Kasım Öğretmenler Günü T.C. Lahey Büyükelçiliğinde Kutlandı

Etkinliğe, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1974’te Hollanda’ya gönderdiği 11 kişilik öğretmen grubunda yer alan ve Hollanda’da emekli olan ilk yabancı öğretmen unvanına sahip Ali Seydi İnan ile 1985’ten beri aynı okulda halen öğretmenlik yapan İbrahim Gezgin onur konukları olarak katıldı.

Etkinliğe, Büyükelçilik Eğitim Müşavirliği eşgüdümünde Amsterdam Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi,Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü Direktörü, Hollanda Maarif Vakfı Müdürü ve Tulip Ensititüsü öğretmenleri ile Hollanda’da yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören bazı öğrenciler katıldı. Şehit öğretmenler için Kur’an-ı Kerim okundu.

Büyükelçi Selçuk Ünal ve Eğitim Müşaviri şeref misafirlerine emekleri için teşekkür etti. Öğretmenlerden Ali Seydi İnan, Hollanda’daki yarım asırlık eğitim tecrübelerini paylaştı.

Büyükelçi Ünal, kutlama konuşmasında şunları söyledi:

“Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm eğitimcilerinizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. Şehit öğretmenlerimizin aziz hatırası önünde eğiliyoruz.

Öğretmenlerimiz, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın ve gençlerimizin yetişmesinde en önemli rolü oynayan kişilerdir. Onlar, bilgi ve birikimlerini aktararak, öğrencilerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunurlar.

Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçiliği olarak, eğitim alanındaki işbirliğimize büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda, Hollanda’daki Türkçe ders veren kuruluşların faaliyetlerini desteklemeye, Hollanda’da eğitim gören Türk öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü bir kez daha kutluyorum.”

Haber: Tarık OKAN