"Uluslararası Akademik Arenada Değerli Tecrübeler: Daum Expert'in Programı Akademisyenleri Buluşturdu"

Daum Expert tarafından düzenlenen toplantı, Çin, Almanya, İngiltere, Kazakistan ve Hollanda'dan akademisyenkonuşmacılar ile 52 farklı üniversiteden katılan yüksek lisans, doktora öğrencileri, doçentler ve araştırma görevlilerini biraraya getirdi...


  • Kayıt: 28.11.2023 19:47:06 Güncelleme: 29.11.2023 11:46:19

"Uluslararası Akademik Arenada Değerli Tecrübeler: Daum Expert'in Programı Akademisyenleri Buluşturdu"

Daum Expert tarafından düzenlenen toplantı, Çin, Almanya, İngiltere, Kazakistan ve Hollanda'dan akademisyenkonuşmacılar ile 52 farklı üniversiteden katılan yüksek lisans, doktora öğrencileri, doçentler ve araştırma görevlilerini biraraya getirdi. Program, katılımcılara yurtdışında akademikkariyer inşa etmenin inceliklerine dair değerli bilgiler sunmafırsatı verdi.

25 Kasım 2023 Cumartesi günü çevrimiçi gerçekleştirilen“Başka Bir Ülkede Akademisyen Olmak” temalı program, farklı profillere sahip birçok eğitim meraklısının yoğun ilgisiyle, multidisipliner bir bilgi şölenine dönüştü.

Programın açılışında, konuşmacılar kendi eğitim hikayelerinianlatarak, başka bir ülkede akademisyen olmanın getirdiğiavantajlar ve karşılaşılan zorluklar hakkında değerligörüşlerini katılımcılarla paylaştılar.

Toplantının ikinci bölümünde ise konuşmacılar, kendiülkelerindeki akademik deneyimleri üzerine Moderatör Ezgi İnal'ın yönelttiği soruları yanıtladılar. Program, son bölümündekatılımcıların interaktif bir şekilde sorular sormasına vekonuşmacılar tarafından yanıtlanmasına olanak tanıdığı içinoldukça etkileşimli bir atmosferde geçti.

Çin'deki Zhejiang Uluslararası Çalışmalar Üniversitesindenkatılan konuşmacı Türkoloji uzmanı Ömer Faruk Işık, ülkesindeki eğitim sistemini anlatarak, uluslararası öğrencilerefaydalı ipuçları verdi. Çince öğrenmenin yanı sıra, Çin ileakademik işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Almanya'da Max Planc Toplum Araştırmaları EnstitüsündePolitik Sosyoloji alanında doktora yapan Ceren Çevik, postdoktor araştırmacıların genellikle proje bazlı çalıştıklarınıve sözleşmelerinin süresi dolduğunda yeni iş veya projearayışına girmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca Almancaöğrenirken yaşadığı deneyimleri paylaştı.

İngiltere Surrey Üniversitesi‘nden katılan Dr. Özge Mercanoğlu, İngiltere’de yapılacak akademik çalışmalardagenel İngilizce’nin yanı sıra akademik İngilizcenin öneminivurgularken takım çalışması ve yenilikçi uygulamalarındünyanın her yerinde ilgiyle karşılandığını belirtti.

Kazakistan’dan konuşmacı olan Dr. Burak Sözer, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'nde görevliolduğu için burada Türk meslektaşları olmasının kendisi içinkolaylaştırıcı bir unsur olduğunu, Kazakistan’da Türkoloji, Türkçe eğitimi, kültür ve tarih gibi alanlarda; özellikle de Türk dünyasına yönelik karşılaştırmalı olarak çalışabilecek konulariçin zengin araştırma imkanları olduğunu söyledi. AyrıcaRusça öğrenirken hangi zorluklarla karşılaştığını da katılımcılarla paylaştı.

Hollanda'dan katılan Leiden Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndearaştırma görevlisi olan Figen Arslan, ilginç kariyer hikayesinipaylaştı. Evlenip, çocukları büyüdükten sonra eğitim hayatınabaşladığını anlatan Arslan; “Hiçbir şey için geç değildir.” mesajını verdi. Katılımcıların büyük bir merakla yönelttikleritürbanla ilgili sorular geldiğinde ise Arslan, “Eğer hedefinizibelirlerseniz ve o uğurda çok çalışırsanız her şey mümkün. Bana sen Türksün, sen yabancısın, sen Müslümansın, senkadınsın, sen evlisin, sen annesin, sen türbanlısın; o bölümdene Türk var ne türbanlı var, seni almazlar dediler. Ama bençalıştım, yapabileceğimi gösterdim ve başardım.O araştırmagrubuna giren ilk türbanlı oldum. Hatta şimdi baş örtülüstajyerlerim var. Çalıştıktan sonra her şey mümkün” diyereksoruları cevapladı.

Neden başka bir ülkede akademisyen olmalıyız sorusunaArslan "Türkiye'deki sistemi biliyorsunuz. En az 2 yıl süreyleyurtdışında bir üniversitede çalıştığınızda, sadece İngilizcenizve telaffuzunuz gelişmekle kalmaz, aynı zamanda diğergrupların çalışma şeklini gözlemleyerek yeni bir bakış açısıkazanırsınız. Bu deneyim, vizyonunuzu genişleterek sizezenginlik katacaktır.” dedi.

Her bir konuşmacının, kendi deneyimlerini anlatması, uluslararası alanda çalışmak veya eğitim almak isteyenlererehberlik etti.

Daum Expert'in düzenlediği bu tür etkinlikler, uluslararasıakademik bağlantıların kurulmasına ve bilgi alışverişininartmasına önemli katkılarda bulunuyor. Eğitim ve akademikkariyer konularında önemli bilgilerin paylaşıldığı bu program, yurtdışında eğitim veya çalışma düşünen herkes için değerlibir toplantı oldu. Programın sonunda katılanlar, Daum Expert adına Ezgi İnal'a teşekkürlerini ileterek, bu tür programlarındevamının gelmesini talep ettiler.