SOTA, Türk Kültür Mirasının Geleceğini Haarlem'de Tartıştı

Hollanda'nın Haarlem şehrinde "Türk Devletleri Birliği Bağlamında Hafıza ve Kültürel Mirasın Korunması" sempozyumu yapıldı...


  • Kayıt: 02.12.2023 18:14:04 Güncelleme: 02.12.2023 18:27:09

SOTA, Türk Kültür Mirasının Geleceğini Haarlem'de Tartıştı

Sempozyumda, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Felsefe ve Sosyoloji Enstitüsü, Türkistan ve Azerbaycan Araştırma Merkezi ile birlikte, Türk devletlerinin ortak kültürel mirasının korunması ve tanıtılması için yürütülen çalışmalar ele alındı.

Açılış konuşmasını yapan Hollanda Bilimler Akademisi eski direktörü Andre Testa, sempozyumun önemine dikkat çekerek, "Türk devletleri arasındaki kültürel işbirliğinin geliştirilmesi, Avrupa'nın kültürel zenginliğinin korunması açısından da büyük önem taşıyor" dedi.

Sempozyumda, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Felsefe ve Sosyoloji Enstitüsü Genel Müdürü Prof. Dr. İlham Mammadzade, "Geleceğin Güney Kafkas Prizmasından Hafıza ve Kültürel Miras" başlıklı bir sunum yaptı. Mammadzade, Türk devletlerinin ortak kültürel mirasının korunmasının önemini vurgulayarak, bu konuda yürütülen çalışmalara dikkat çekti. Hollanda’da Zafer Aydoğdu’da İslam ve Türk tarihinden sunumlar yaptı.

Türk-Arap Araştırmaları Merkezi (SOTA) Direktörü Dr. Mehmet Tütüncü ise, SOTA'nın kuruluşundan bu yana 32 yıldır yürüttüğü kültür mirası çalışmalarını anlattı. Tütüncü, SOTA'nın 1991 yılında eski SSCB'nin dağılış sürecinde Türk Cumhuriyetleri'nin Batı Avrupa'da tanıtılması ve lobi çalışmaları için kurulduğunu belirtti.

Tütüncü, SOTA'nın bu kapsamda, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinin Ermeniler tarafından işgal edilmesini protesto amacıyla toplantı ve yürüyüşler düzenlediğini, Türk dünyasında yıkılan kültür varlıklarının tamiri ve inşası için çalışmalar yürüttüğünü ve Türk kültür mirasının tanıtılması için çeşitli projeler hayata geçirdiğini ifade etti.

Sempozyumun kapanış konuşmasını Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Adil

Akaltun yaparken, önemli buluşmanın Türk devletleri arasındaki kültürel işbirliğini geliştirmeye önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Sempozyumun sonunda, SOTA ve AMEA arasında bilimsel işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma, iki kurumun ortak araştırma projeleri yürütmesi, ortak sempozyum ve kongreler düzenlemesi ve bilgi alışverişinde bulunması gibi konuları kapsıyor.

Haarlem / Tarık OKAN