SP lideri Lilian Marijnissen istifa etti


  • Kayıt: 10.12.2023 09:38:45 Güncelleme: 10.12.2023 09:58:02

SP lideri Lilian Marijnissen istifa etti 

SP lideri Lilian Marijnissen istifa etti ve Temsilciler Meclisi'nden ayrıldı. Cumartesi öğleden sonra partisinin üyelerine bu konuda bilgi verdi. Bu acil kararın temel sebebi, partisinin parlamento seçimlerindeki son yenilgisinin ardından milletvekili sayısının yarıya düşmesidir.

Marijnissen, üyelere gönderdiği bir mesajda, son seçim sonuçlarının beklentilerini karşılamadığını belirtti. Parlamentodaki dokuz sandalyeden beşi kaldı. Bu, Marijnissen'in 2017'de selefi Emile Roemer'den görevi devralmasından bu yana partinin karşılaştığı bir dizi yenilgiyi içeriyor. Parti, belediye seçimlerinde, İl Meclisi seçimlerinde, Avrupa seçimlerinde ve parlamento seçimlerinde zemin kaybetti.

Marijnissen'in istifası, parti yönetim kurulunun Cuma akşamı yaptığı kapalı toplantının ardından geldi. Bu konuda başka bir duyuru yapılmadı. Parti başkanı Jannie Visscher, Marijnissen'in istifasının kendi kararı olduğunu ve Kasım ayındaki seçimlerde yaşanan başarısızlıkların ardından partinin yeni bir lider arayışında olduğunu söyledi.

SP milletvekili Bart van Kent, Marijnissen'in istifasının ardında yeterli destek bulamamasının etkili olduğunu belirtti. Cuma akşamki kapalı toplantıda Marijnissen'in performansı hakkındaki şüphelerin dile getirildiğini söyledi. Marijnissen'in istifasının ardından parlamentodaki boş koltuğun, listede altıncı sırada yer alan Sarah Dobbe tarafından doldurulması bekleniyor.

Parti liderliği için henüz bir isim belirlenmedi, ancak beş üyeli parlamento grubu gelecek hafta yeni bir grup lideri seçecek. Bu kişinin gelecekteki seçimlerde parti genel başkanı olması bekleniyor.

Lahey / Tarık OKAN