Hollanda Türk İş Adamları Derneğinden (HOTİAD) 102 konteyner ev yardımı

Hatay'da 2023 yılında yaşanan depremin ardından Hollanda'da yaşayan Türk iş adamları, HOTİAD öncülüğünde 102 konteyner ev inşa ederek depremzedelere yardım etti...


  • Kayıt: 10.12.2023 10:20:56 Güncelleme: 10.12.2023 10:23:04

Hollanda Türk İş Adamları Derneğinden (HOTİAD) 102 konteyner ev yardımı

Konteyner evler, Hatay'ın Serinyol ilçesindeki bir araziye kuruldu. Evler, 21 metrekare büyüklüğünde ve her birinde mutfak, banyo, yatak odası ve oturma odası bulunuyor.

Konteyner evlerin açılışı, 10 Aralık 2023 tarihinde düzenlenen törenle yapıldı. Törene, Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands, Hollanda'nın Gaziantep Fahri Konsolosu Bora Tezel, Hatay Vali Vekili Doğukan Mızrak, AFAD Bölge Müdürü Ali İhsan Bey, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fedai Yücedağ, Hatayspor Başkan Vekili Aydın Tokgöz, Türk-Hollanda Dostluk Derneği adına Suavi ve HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu katıldı.

Açılış töreninde konuşan Suavi, "Bu kent ile hiçbir özel bağım yok, insan olmanın dışında. Ben buraya arama-kurtarma ve mimarlık eğitimi almış ve bu kentte konserler vermiş, şarkılar söylemiş, bu ülkenin bir evladı olarak geldim" dedi.

Suavi, konteyner evlerin inşasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Bu dostluk ilelebet sürecek ama umarım yeni acılar üzerinden filizlenmez, başka sevinç ve keyiflere dönüşür" diye konuştu.

HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu ise konuşmasında, "Bu proje HOTİAD'ı oluşturan bütün arkadaşlarımızın ortak düşünce ve kanaati üzerine hayata geçirildi. Barınma ihtiyacı en önde gelen ihtiyaç idi. Biz işin bir bölümünü üstlendik, diğer belki de en önemli en ağır kısmı da Suavi Bey, Bülent Bey, Adnan Bey ve diğer görünmez kahramanların omuzlarındaydı" ifadelerini kullandı.

Gürcüoğlu, konteyner evlerin sadece bir yara pansuman olduğunu belirterek, "Bu küçük yardımla bizler sadece yarayı pansuman ettik. Bizler de bunun karşılığında insan olduğumuzu yeniden hatırladık, hissettik. Bizim kârımız da bu" dedi.

İlhan Karaçay