Hollandalı Aşırı Sağcı Lider Wilders: Ukraynalı Mülteciler "Bedava Konut" İçin Geliyor

Hollandalı aşırı sağcı lider Geert Wilders, Hollanda'nın çok fazla Ukraynalı mülteci kabul ettiği için "Avrupa'nın aptalı" olduğunu söyledi. Wilders, Ukraynalıların savaştan kaçmak için değil, "bedava konut, bedava sağlık bakımı ve işlerimiz için" Hollanda'ya geldiğini iddia etti...


  • Kayıt: 20.02.2024 10:17:08 Güncelleme: 20.02.2024 10:17:08

Hollandalı Aşırı Sağcı Lider Wilders: Ukraynalı Mülteciler "Bedava Konut" İçin Geliyor

Wilders'ın bu sözleri, Ukrayna'ya yönelik Rus işgalinin devam ettiği bir zamanda ve Avrupa Birliği'nin Ukraynalı mültecilere destek olmak için bir araya geldiği bir ortamda geldi.

Wilders'ın İddiaları:

  • Ukraynalılar, savaştan kaçmak için değil, "bedava konut, bedava sağlık bakımı ve işlerimiz için" Hollanda'ya geliyor.
  • Hollanda, Ukrayna'ya askeri yardım göndermek yerine kendini savunmak için silahlarını elinde tutmalı.
  • Hollanda'nın Ukrayna'ya askeri desteğini kesmesi gerekiyor.

Wilders'ın Paylaşımı:

Wilders, iddialarını Telegraaf gazetesinin bir makalesine dayandırıyor. Makalede, Hollanda'nın Ukraynalı mültecilere yönelik merkezi kayıt kabul kapasitesinin dolduğu ve "akının" başlıca nedenlerinin diğer AB üyesi ülkelerden iş bulmak, tıbbi bakım almak ya da aileleriyle bir araya gelmek için gelen Ukraynalı erkekler olduğu belirtiliyor.

Tepkiler:

Wilders'ın sözleri, Hollanda'da ve Avrupa'da tepkilere yol açtı. Başbakan Mark Rutte, Wilders'ın Ukrayna'ya yönelik desteği kesme hedefini destekleyecek herhangi bir koalisyon ortağı bulamayacağını söyledi.

Ukraynalı Mültecilerin Durumu:

Rusya'nın Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana 100 binin üzerinde Ukraynalı mülteci Hollanda'ya geldi. Ukraynalı mülteciler, Avrupa Birliği'nin geçici koruma mekanizması kapsamında Mart 2025'e kadar AB üyesi ülkelerden herhangi birinde yaşamak ve çalışmak üzere Birlik içerisinde seyahat etme hakkına (seyahat özgürlüğüne) sahip.

Wilders'ın Ukraynalı mülteciler hakkındaki sözleri, Avrupa'da göç ve mülteci kriziyle ilgili devam eden tartışmaları alevlendiriyor. Wilders'ın iddiaları, Ukraynalı mültecilerin motivasyonları ve Avrupa'nın mültecilere karşı sorumlulukları hakkında soruları gündeme getiriyor.

Haber: Tarık OKAN