Femke Halsema: Amsterdam'da Belediye Başkanlığına Yeniden Atandı

Amsterdam Belediye Meclisi, Çarşamba günü Femke Halsema'nın belediye başkanlığına tekrar atanması lehinde oy kullanarak,..


  • Kayıt: 29.02.2024 10:05:48 Güncelleme: 29.02.2024 10:10:32

Femke Halsema: Amsterdam'da Belediye Başkanlığına Yeniden Atandı

Amsterdam Belediye Meclisi, Çarşamba günü Femke Halsema'nın belediye başkanlığına tekrar atanması lehinde oy kullanarak, Halsema'nın başkanlık görevine altı yıl daha devam etme isteğine destek verdi. Halsema, eylül ayında bu isteğini açıklamıştı.

Oylama sonuçlarının açıklanmasının ardından Halsema duygulandığını ifade etti. Belediye başkanı, "Harika, minnettar ve etkileyici" diyerek konuşmasına devam etti ve "Bana duyduğunuz güven için teşekkür ederim. Bu güveni boşa çıkarmamak adına elimden gelenin en iyisini yapacağım." ifadelerini kullandı. Halsema'nın ilk dönemi 12 Temmuz'da sona erecek.

Oylama gizli yapıldı, bu da hangi meclis üyelerinin lehte, hangi meclis üyelerinin aleyhte oy kullandığının bilinmeyeceği anlamına geliyor.

Artık belediye meclisi lehte oy kullandığına göre, Halsema'nın görevden ayrılan İçişleri Bakanı Hugo de Jonge'a önerildiği belirtildi. Ardından, belediye başkanını tekrar atayabilecek olan krala aday gösterilmesi bekleniyor. Ancak bu adımların büyük ölçüde formalite olduğu ifade ediliyor.

2018 yılında Amsterdam'ın ilk kadın belediye başkanı olarak göreve başlayan GroenLinks siyasetçisi, görev süresi boyunca çeşitli zorluklarla karşılaştı. Örneğin, oğlu 2019'da resmi konutta bulunan engelli silahıyla yakalandı.

Ayrıca, 2020'de korona salgını sırasında Dam Meydanı'nda gerçekleşen geniş katılımlı Black Lives Matter gösterisine müdahale etmediği için güvensizlik oyu ile karşı karşıya kalmıştı.

Eylül ayında yaptığı açıklamada Halsema, geçmişteki hatalarını kabul etmiş ve "Çalışmalar gece gündüz devam ediyor. Kendine özgü bir başkent olarak Amsterdam'da verilen kararların büyük sonuçlar doğurabileceğini anlamak için kendisini eğitmesi gerektiğini" belirtmişti.

Amsterdam / Furkan TURGUT