Türkiye'nin savaş uçağı KAAN'a Hollanda medyasından ilgi ve övgü

Hollanda'nın önemli gazeteleri ve savunma alanında haber yapan internet sitesi KAAN ile ilgili haberleri ilgiyle takip etti...


  • Kayıt: 29.02.2024 14:13:27 Güncelleme: 29.02.2024 14:23:42

Türkiye'nin savaş uçağı KAAN'a Hollanda medyasından ilgi ve övgü 

De Volkskrant gazetesinin, "Türkiye, savaş uçağı Kaan ile gökyüzündeki hakimiyetini bir kez daha gösteriyor" başlıklı haberinde KAAN'ın ilk test uçuşunu başarıyla tamamladığı belirtildi.

Türkiye'nin silah pazarında önemli bir oyuncu haline geldiği vurgulanan haberde Türk savunma sanayisinin başarılı Bayraktar insansız hava aracının (İHA) ardından şimdiki iddialı projesi olan kendi savaş uçağı üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Türkiye'nin savaş uçaklarının üretiminde kendi kendine yeterlilik için önemli projeler yaptığı aktarılan haberde bunun hızla büyüyen savunma sanayisi için ciddi bir adım olduğuna dikkati çekildi.

Türkiye'nin kendi ürettiği ilk savaş uçağı 

De Telegraaf gazetesinin haberinde de "Türkiye kendi geliştirdiği ilk savaş uçağını tanıttı" başlığı kullanılırken KAAN'ın Türkiye'nin kendi ürettiği ilk savaş uçağı olduğu ifade edildi.

Türkiye'nin kendi savaş uçağı üretiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın bağımsız savunma sanayine sahip olma hedefleriyle örtüştüğü belirtilen haberde KAAN'ın öne çıkan özellikleri arasında yüksek manevra kabiliyeti ve gövdede silah taşıma yeteneklerinin yer aldığı kaydedildi.

Orta avcı uçağı kategorisinde yer alan KAAN'ın 21 metre uzunluğa, 14 metre kanat açıklığına sahip olduğu ifade edildi.

De Telegraaf gazetesi: Kaan'ın geliştirilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bağımsız bir savunma sanayisi oluşturma hedefiyle örtüşüyor

Türk Hava Kuvvetleri, Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından Ankara'da geliştirilen Kaan savaş uçağının ilk test uçuşuyla önemli bir kilometre taşına imza attı. On bir dakika süren uçuş, Türkiye'de tamamen üretilen ilk jet avcı uçağının başarısını tescil etti.

Kaan'ın geliştirilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bağımsız bir savunma sanayisi oluşturma hedefiyle örtüşüyor. Projenin ilk aşamasında, F-16'larda da kullanılan Amerikan yapımı General Electric F-110 turbojet motorları kullanılıyor. Ancak daha sonraki aşamalarda Türk yapımı motorlar kullanılması planlanıyor.

Beşinci Nesil Teknoloji

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) Başkanı Haluk Gorgun, "Kaan ile Türkiye, sadece beşinci nesil bir savaş uçağına sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda dünyada yalnızca bir avuç ülkenin sahip olduğu teknolojileri de elde edecek" açıklamasında bulundu.

21 metre uzunluğunda ve 14 metre kanat açıklığına sahip olan Kaan, orta boy savaş uçakları kategorisine giriyor. Uçak, 2.470 km/saat azami hıza, 1.100 km savaş menziline ve 17.000 metre irtifaya kadar ulaşabiliyor. Önemli özellikleri arasında yüksek manevra kabiliyeti ve gövde içinde silah taşıma yeteneği yer alıyor.

Hava Gücüne Yatırım

Kaan'ın geliştirilmesinin yanı sıra Türkiye, ABD ile 40 adet yeni F-16 ve mevcut F-16 filosu için modernizasyon paketleri satın almak üzere bir anlaşma imzaladı. Ankara ayrıca Eurofighter'a da ilgi gösteriyor. Türk Hava Kuvvetleri, son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar liderliğindeki Baykar'ın dünyaca ünlü insansız hava araçları (İHA) ile önemli başarılar elde etti. Bu şirket, ilk test uçuşunu gerçekleştiren ve gelecekte Türk yapımı TCG Anadolu uçak gemisinden operasyon yürütebilecek olan Kızılelma adlı bir savaş jetini de geliştiriyor.

Amsterdam / Ebubekir TURGUT