HDV ve Vluchtelingenwerk Nederland İşbirliği protokolü


  • Kayıt: 03.07.2015 08:22:00 Güncelleme: 03.07.2015 08:23:00

Hollanda Diyanet Vakfı Cuma günü Vluchtelingenwerk Nederland  ile işbirliği protokolü imzalayaacak.Konuyla alakalı HDV Başkan vekili Dr.Mehmet Malkoç şu açıklamalarda bulundu.

 

Dünya’da 51.2 Milyon Mülteci Var

 

Yaşamak ve hayata tutunmak için evlerini ve yurtlarını terk eden göçmen ve mülteciler... Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin hazırladığı rapora göre dünyadaki mülteci sayısı 51.2 milyon.

 

Yaşadığımız çağın buhranlarının bir sonucu olarak insanlığın kanayan bir yarası olan göçmen ve mülteci gerçeği, evrensel bir mesele olduğundan öncelikle evrensel çözümlerin üretilmesini zorunlu kılmaktadır. Her insanın insanca ve eşit şekilde yaşama, eğitim görme, sağlık hizmetlerinden yararlanma ve dini gereklerini yerine getirme hakkı, insani, dini ve hukuki bir gerekliliktir. Milyonlar, en temel hak olan yaşama hakkından mahrum bırakılmakta, kişisel ve bölgesel çıkarlarlar uğruna yurtlarından edilmektedir. Halbuki Mevlanının dediği gibi varlığın sahibi biz değiliz, niye paylaşamıyoruz. Hepimiz kardeşiz niye birbirimizi öldürüyoruz. Eğer bugün Akdeniz bir umut denizi ise ve bir kişi bile en temel haklarından mahrum bırakılıyorsa, insanlık olarak yapmamız gerekenleri yeterince yaptığımız söylenemez.

 

Hollanda’nın en büyük sivil toplum örgütlerinden olan Hollanda Diyanet Vakfı, yüklendiği sorumluluk gereği her zaman çözümün bir parçası olmaya gayret etmektedir. HDV olarak dünyanın çeşitli yerlerinden Hollanda’ya göç etmiş insanlara sahip çıkmanın insani ve İslami bir görevimiz olduğunu kabul ediyoruz. Mülteci ve göçmenler içerisinde Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye, Doğu Türkistan ve Afrika başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen müslüman kardeşlerimiz de bulunmaktadır.

 

HDV’nin öncülüğünde millet varlığımızı bilgilendirme ve bilinçlendirme suretiyle konuya duyarlılık oluşturarak yardım bekleyen insanlığın elinden tutmak istiyoruz. 

 

Bu bağlamda, HDV ve Vluchtelingenwerk Nederland arasında gerçekleştirilen  işbirliği protakolü ile Hollanda’daki ve dünyanın diğer yerlerindeki mülteci ve göçmenlerin, bir nebze olsun acılarını dindirmeyi hedefliyoruz. Bu işbirliğini kabul eden Vluctelingenwerk Nederland’a teşekkür ediyoruz.  Hollanda’daki müslümanlar başta olmak üzere herkesi hayat arayan insanlara hayat sunma adına yardımda yarışmaya davet ediyoruz.