Türk zanlı hakim önünde ceset nerede?

Türk zanlı hakim önünde ceset nerede?


  • Kayıt: 10.01.2013 16:02:00 Güncelleme: 10.01.2013 16:03:00

Burum yerleşim alanında 2010 yılında ortadan kaybolan Michael de Vrieze’in katil zanlısı 35 yaşındaki Türk Perşembe günü hakim karşısına çıkıyor. Fakat maktul halen daha bulunmuş değil.

 Groningen mahkemesinde bugün bakılan davada, 2010 yılında ortadan kaybolan ve halen daha cesedi bulunamayan Michael de Vrieze’in katil zanlısı 35 yaşındaki Türk, hakim karşısına çıkacak. İlk duruşma olacağı belirtilen Perşembe günkü duruşmada iddianamenin okunacağı belirtiliyor.

 

İddia makamına göre zanlının olayla ilişkisi hakkında yeterli derecede delil bulunmakta.

 2010 yılında satranç kulubü üyesi Michael de Vrieze, ik hafta boyunca derneğe gelmediği için arkadaşları tarafından aranmaya başlandı. Aynı yılın Nisan ayı sonlarına doğru dernek başkanı polise arkadaşlarıın kaybolduğuna dair ihbarda bulundu. 10 Nisan 2010 tarhinden itibaren hiç bir yerde görülmeyen de Vrieze aranmaya başlandı fakat bugüne kadar ne canlı ne de ölü hiç bir yerde bulunamadı.

 

İddia makamına göre Groningen’de bulunan bir binada öldürüldüğü tahmin edilen maktülün katil zanlısı 35 yaşındaki Türk de o tarihlerde aynı binada kalıyordu. De Vrieze’nin ortadan kaybolmasının ardından Türkiye’ye giden katil zanlısı hakkında arama çıkartılsa da Türkiye ile Hollanda arasında “iade anlaşması” bulunmadığından dolayı yakalansa dahi Hollanda’ya iade edilmedi. Bu kişi hakkında daha sonra uluslarası arama emri yayınlandı.

Zanlı en sonunda 2011 yılı Aralık ayında Moskova’da yakalandı ve geçtiğimiz yıl Mart ayında Hollanda makamlarına teslim edildi.