Dul ve Yetim Ödeneğinde Kesinti Başladı

Hollanda'da geçen sene kabul edilen yasa gereği, bu ülkede çalışıp çeşitli nedenlerle Türkiye'ye dönenlerin aldıkları dul ve yetim ödeneğinde (Anw) yeni yılla birlikte yüzde 40 oranında kesinti yapılmaya başlandı.


  • Kayıt: 11.01.2013 12:02:00 Güncelleme: 11.01.2013 12:02:00
Hollanda'da geçen sene kabul edilen yasa gereği, bu ülkede çalışıp çeşitli nedenlerle Türkiye'ye dönenlerin aldıkları dul ve yetim ödeneğinde (Anw) yeni yılla birlikte yüzde 40 oranında kesinti yapılmaya başlandı.
Söz konusu kararın hukuki hiç bir dayanağının olmadığını belirten Lahey Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Mehmet Sevim, kesintiden etkilenen herkesi karara karşı itiraz haklarını kullanmaya çağırdı.
İtiraz hakkının bu ayın sonunda biteceğini hatırlatan Sevim, yazılı açıklamasında, "Bu kesinti kararına karşı mutlaka itiraz edilmeli. Dul ve yetim aylıklarının yüzde 40'ının kesilmesi kararına karşı açılacak davaların kazanılmasına kesin gözüyle bakılmaktadır" dedi.
Sadece dava açanların bu haktan yararlanabileceğini, bu yüzden bireysel davaların açılmasının önemi üzerinde duran Sevim, şu değerlendirmede bulundu:
"Daha önce Hollanda'dan Türkiye'ye transfer edilen maluliyet aylıklarının bir bölümünü oluşturan ek ödenekler kesilmişti. Ek ödeneklerin kesilmesi kararına karşı dava açanlar, kesintileri yasal faizi ile birlikte almışlardır. Ancak dava açmayanlar bu haktan yararlanamamıştır. Bu nedenle dul ve yetim aylıklarında yapılan kesintiye karşı dava açılması zorunludur."
Sevim, itiraz dilekçesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ile Ataşeliklerinden temin edilebileceğini ve Türkçe olarak gönderilebileceğini bildirdi.
Hollanda'nın aldığı kesinti kararının iki ülke arasındaki anlaşmalar ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu da ifade eden Sevim, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"Kesinti kararı hem Türkiye-Hollanda Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'ne hem Türkiye AB Ortaklık Hukukuna hem Avrupa Konseyi Sözleşmelerine hem de Birleşmiş Milletler Sözleşmelerine aykırıdır. Konu hakkında vatandaşlarımız, sivil toplum örgütleri, hukukçular ve diğer paydaşlar Lahey Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ile Rotterdam ve Deventer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliklerinden bilgi alabilirler."