Helva Paketleri İçinde 250 Kilo Eroin Gönderilmiş

Konya merkezli 3 ilde polis tarafından uyuşturucu ticareti yaptığı öne sürülen şebekeye yapılan operasyonda 8 kişi gözaltına alındı.


  • Kayıt: 12.01.2013 16:33:00 Güncelleme: 12.01.2013 16:33:00


Konya merkezli 3 ilde polis tarafından uyuşturucu ticareti yaptığı öne sürülen şebekeye yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı yapılan operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. Elebaşılığını helva ve bakliyat üzerine pazarlama şirketi bulunan 45 yaşındaki avukat O.C.'nin yaptığı öne sürülen şebekenin, 250 kilo eroini helva paketleri içinde deniz yoluyla gemiyle önce Almanya'ya, oradan da Hollanda'ya sevk ettiği iddia edildi.

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 22 Aralık 2011 günü merkez Karatay İlçesi İsmil Beldesi yakınlarında, rutin yol kontrol uygulaması yaptığı sırada 35 yaşındaki Yılmaz T. yönetimindeki kamyonetini durdurmak istedi. Polisin 'Dur' ihtarına uymayan Yılmaz T., kısa süren kovalamacanın ardından yakalandı. Kamyonette yapılan aramada yurt dışına götürülmek üzere hazırlanmış, helva paketleri içinde 137 kilo eroin ele geçirildi. Yılmaz T. de çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Yılmaz T.'nin bir şebekeye bağlı olduğu üzerinde duran ve araştırmasını derinleştiren polis, şebekenin Hollanda ve Almanya'da da bağlantılı olduğunu saptadı. Şebeke, teknik ve fiziki takibe alındı. Türk, Alman ve Hollanda polisi 11 Mayıs 2012 tarihinde Hollanda ve Almanya'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda Hollanda'da 1, Almanya'da da 4 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin Türkiye'den 250 kilo eroini helva paketleri içinde gemiyle önce Almanya'ya, oradan da Hollanda'ya götürdüğü saptandı. Gözaltına alınan aralarında Türk'lerin de bulunduğu 5 kişi, gözaltına alındıkları ülkelerde tutuklandı.

BUGÜN 3 İLDE OPERASYON: 8 GÖZALTI

Konya Emniyet Müdürlüğü ise, şebekenin Türkiye'deki üyelerine teknik ve fiziki takibe devam etti. Yaklaşık 13 ay süren takibin ardından bugün Konya merkezli Mersin ve Sakarya'da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda şebekenin elebaşı olduğu öne sürülen helva ve bakliyat üzerine pazarlama şirketi bulunan avukat O.C. ile birlikte 8 kişi gözaltına alındı. Meram Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen 8 kişi sorgulanmak üzere Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne götürüldü.