YTB Lider olacak gençlerin peşinde

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurtdışında yaşayan gençlerimize yönelik hizmetleri kapsamında yeni bir proje başlattı.


  • Kayıt: 12.01.2013 16:37:00 Güncelleme: 12.01.2013 16:37:00

2012 yılı itibariyle yurtdışında yaklaşık 5 milyon vatandaşımız yaşıyor ve bu vatandaşlarımızın bulundukları ülkelere sosyal, ekonomik ve kültürel olarak katılımı gün geçtikçe artıyor.

 

Kısa adı YTB olan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerin kültür ve sosyal hayatına aktif katılımları, öncelikle yeni yetişen nesillerin eğitim hayatlarındaki başarının desteklenmesi ile gerçekleşebilir, düşüncesi ile harekete geçti.

 

Yurtdışı Genç Liderler Projesi adıyla başlatılan çalışma yurtdışındaki yeni nesil Türklerin başarılı rol modelleri olarak yetişebilmeleri, sosyal ve kültürel hayata katkıda bulunabilmeleri maksadıyla hazırlandı.

 

Konu ile ilgili olarak YTB yetkililerinin açıklamasına göre, Yurtdışı Genç Liderler Projesi, farklı ülkelerde eğitim ve sosyal hayatta başarı gösteren gençlerin üç senelik bir program dâhilinde eğitim almalarını öngörmektedir. Bu eğitim, gençlerin farklı kültür coğrafyalarını temsilen kültürlerarası iletişimini ve hayatın farklı sahalarında başarıyı mümkün kılacak kişisel gelişimini hedeflemektedir. Bunun yanında siyaset ve kültür tarihi, uluslararası ilişkiler konulu seminerler ve kültür gezileri programda yer almaktadır" denildi.

 

Genç Liderler projesi kapsamında kültür gezilerinden, staj programlarına ve dil kamplarına kadar farklı içeriği ile, yurtdışında yaşayan gençlerimizin sosyal ve kültürel hayatta başarılarını desteklemek maksadıyla hayata geçirilmiş olmasının altı çizlidi.

 

Projeye katılmak için başvuruların 15.01.2013 – 15.02.2013 tarihleri arasında yapılması gerekiyor. Başvuru ve sorularınız için: http://gelecek.ytb.gov.tr/ adresinden bilgi alabilirsiniz.