Ünlülerin Bağlaması Rıdvan Ustadan

Ünlülerin Bağlaması Rıdvan Ustadan


  • Kayıt: 12.01.2013 16:41:00 Güncelleme: 12.01.2013 16:41:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Rıdvan Sağlam, 40 yıldır kendi kurduğu atölyesinde hem yabancı hem de Türkiye'deki ünlü sanatçılara Bağlama yapıyor.

 

Yaptığı bağlamaların kendi tasarımı olan Rıdvan Sağlam, birçok sanatçının dikkatini üzerine çekmiş. 1967 yılından beri müziğin içinde olan Sağlam, ilkokul öğretmeninin yanında Bağlama çalmayı öğrenmiş. Ailesinin İzmir'e taşınmasından sonra ilk olarak sazcıların yanına giderek Bağlama yapmayı öğrenen Rıdvan Sağlam, babasının da bir marangoz ustası olmasından dolayı işinin daha da kolaylaşmış.

 

Bağlama ustalarının kendisini çok sevdiği için yanına alarak yetiştirdiğini ifade eden Rıdvan usta, bütün film sanatçılarına hem de Bağlama yaptı, hem de çaldı. Hakkı Bulut, Bedia Akartürk ve Ahmet Sezgin gibi sanatçılarla 15 yıl beraber çalıştığını ifade eden Sağlam, kendisini de birçok müzik eseri olduğunu söyledi.

 

Müzik bestelerini yapmaya devam eden Sağlam, aynı zamanda şiirde yazdığını kaydetti. 40 yıldan beri bu işleri yaptığını dile getiren Sağlam, hem yurt dışındaki sanatçılara, hem de Türkiye de ki ünlü sanatçılara saz yapıyor. Neşet Ertaş, Ankaralı Coşkun, Ankaralı Namık, Orhan Gencebay ve Hakkı Bulut gibi birçok saygın sanatçılarda yaptığı bağlamaları olduğunu belirten Sağlam, Almanya, Hollanda, Fransa'da ki sanatçılardan da birçok siparişler aldığını söyledi. Sağlam, "Bütün sanatçıların hayalinde ki bağlamaları istedikleri sesi istedikleri tonda ve şekilde her türlü bağlamayı yapıyorum. Saz ve Bağlama yapımında dünya da 6. sıradayım." dedi.