Nilgün Gürel Yerli'nin tek kişilik oyunu


  • Kayıt: 22.02.2014 22:03:00 Güncelleme: 22.02.2014 22:03:00

Hollanda’da yaşayan tiyatro sanatçısı Nilgün Gürel Yerli, yazıp oynadığı tek kişilik oyunu ile yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

 

Hollanda’da yaşayan tiyatro sanatçısı Nilgün Gürel Yerli, yazıp oynadığı tek kişilik oyunu ile yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Son olarak Kuzey Hollanda eyaletine bağlı Purmerend şehrinde kalabalık seyirci kitlesinin karşısına çıkan Nilgün Yerli, yaklaşık iki saatlik gösterimi sonunda katılımcılardan büyük alkış aldı.

 

Gösterim sonunda Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) açıklamada bulunan ünlü sanatçı, seyirci ile bütünleşmenin en önemli unsurunun kalp ile orantılı olduğunu söyledi. Yerli "Sanatı düşünen, sanatı yaşayan insandan aslında kötülük gelmez." dedi.

 

 

 

 

SAHNEDE İNSANLAR KENDİLERİNİ GÖRÜYOR

 

Icra ettiği tiyatro şeklinin aslında toplumun bir aynası olduğunu söyleyen Yerli, hem güldürdüğünü hem de ağlattığını söyledi. Nilgün Yerli "Gösterilerimde ekonomiye, politikaya ve daha doğrusu hayatın melankolisine yer veriyorum. Sahnede insanlar kendisinin aynasını gördüğü an, yada yaşadığı toplumun problemlerini ve çözümlerini gördüğü an hoşlanır gösteriden. Gayem seyirci ile daha iyi bir iletişim kurup hitap etmek." ifadesini kullandı.

 

 

MUTLULUK BAŞKASIDIR

 

Farklılıkların aslında bir zenginlik olduğunu söyleyen Nilgün Yerli, "Benim Hayat Felsefem birbirimizi farkımızla sevmek. Ben dünyada bütün canlıların farklı olduğu için güzel olduğunu düşünüyorum. Yoksa Allah her canlıyı aynı yaratırdı." ifadesini kullandı.

 

 

 

Gösterisini derin bir his ve duygu ile yazdığını söyleyen Nilgün Yerli, "Tiyatro aynasında herkesin kendisini görmesini istiyorum. Bazen biri ile tartışıyorsun kendisi bana kendimi bu tiyatro aynasında gördüm diyor. Bazen de zıttı mı gördüm deniliyor. Aslında bu zıtlığı da görmek kendimizi görmektir. Geceyi görünce gündüzün anlamını anlıyorsunuz. Gösterilerimde seyirciler tuttuğum aynada bazen kendilerini görüyorlar. Gördükleri zaman bazen beğeniyorlar. Bazen beğenmiyorlar. Bazı insanlar kalbinin sesini dinlemekten korkuyorlar. Hep mantıkları ile hareket ediyorlar. Çünkü mantıkla her zaman doğruyu bildiğini sanıyorlar. Halbuki benim inancım kalbimin sesi Allah'ın sesidir. Ben her zaman kalbimin sesini dinlerim. Insanlar artık öyle bir yere gelmişler ki, kalplerinin seslerinin dinlemeye daha doğrusu korkmaya başlamışlar. Çünkü kalplerinin kırılacağından korkuyorlar. Bence sevginin en büyük düşmanı nefret değil, ego ve korkudur. Insanlar egosunu kaybetmekten korkuyorlar. Korku öyle bir şey ki nefretten daha kötüdür." ifadesini kullandı.