Ani organ büyümesi "akromegali" habercisi olabilir


  • Kayıt: 14.04.2015 20:31:00 Güncelleme: 14.04.2015 20:31:00

 Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Gönen:

 

- "Ani organ büyümesiyle karşılaşan hastaların endokrinoloji uzmanına görünmesi, akromegali hastalığının erken tanısı açısından büyük önem taşıyor"

 

- "Akromegali, tedavi edilmediği takdirde şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi  hastanın yaşamını tehdit edecek sorunlara dönüşebilir"

 

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, ani organ büyümesiyle karşılaşan hastaların, endokrinoloji uzmanına başvurmasının akromegali hastalığının erken tanısı açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

 

Gönen, yaptığı açıklamada, büyüme hormonunun kontrolsüz salgılanmasıyla oluşan  akromegalinin, halk arasında "büyüme hastalığı" olarak bilindiğini belirtti.

 

Ayak ve el büyümesi, diş aralıklarının açılması gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalığın, kontrol altına alınmadığı durumlarda yüksek tansiyon ve kalp büyümesi gibi ölümcül sağlık sorunları beraberinde getirdiğine dikkati çeken Gönen, "Ani organ büyümeleriyle karşılaşan hastaların endokrinoloji uzmanına görünmeleri erken tanı açısından büyük önem taşıyor" değerlendirmesin bulundu. 

 

- "Türkiye'de yaklaşık 4 bin 600 akromegali hastası var"

 

Gönen, hastalığın, yavaş başlangıcı nedeniyle geç tanı konma tehlikesini de beraberinde getirdiğini aktardı.

 

Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı uygulamayla, akromegali tedavisinde erken tanının önemini vurgulamak amacıyla her yıl 15 Nisan'ın Türkiye Akromegali Günü olarak kabul edildiğini vurgulayan Gönen, şöyle devam etti:

 

"Hastalığa dikkati çekmek için çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. Dünyada yaklaşık 1 milyonda 80-240 kişide görülen akromegali genellikle, hipofiz bezinde bulunan ve normalden fazla hormon salgılayarak bedenin çeşitli kısımlarının büyümesine neden olan bir tümör nedeniyle ortaya çıkıyor. Türkiye'de yaklaşık 4 bin 600 akromegali hastasının bulunduğu tahmin edilirken, bu rakama her geçen yıl yaklaşık 250-300 kişi ekleniyor."

 

 

- "Hastalığı kontrol altına alınmayanların ölüm riski artıyor"

 

Prof. Dr. Gönen, akromegalinin tedavisinin mutlaka ameliyatla yapılması gerektiğini aktardı. Ameliyatın çaresiz kaldığı durumlarda medikal tedavi alternatiflerinin düşünülebildiğini ifade eden Gönen, şöyle devam etti:

 

"Ayakkabı numarasında ani büyüme, yüzüğün parmağa dar gelmesi ve bedensel uzuvlarda ani değişiklik gibi sorunlar hastalığın belirtileri arasında yer alıyor. Belirtiler erişkinlikten önce olduğunda 'devlik' olarak tanımladığımız hastalık olur. Kemikler kapandıktan sonra yaşanırsa da akromegali hastalığı gerçekleşir. Akromegali, tedavi edilmediği takdirde şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi, hastanın yaşamını tehdit edecek sorunlara dönüşebilir."

 

Gönen, hastalığı kontrol altına alınmayan kişilerin ölüm riskinin, genel ortalamaya göre iki kat artış gösterebildiğini kaydetti.