Yurt Dışında Yaşayan Gençlerimiz YTB’nin Desteğiyle Teknofest 2023’te Yerini Alıyor

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir...


  • Kayıt: 31.03.2023 15:45:05 Güncelleme: 31.03.2023 15:45:20

Yurt Dışında Yaşayan Gençlerimiz YTB’nin Desteğiyle Teknofest 2023’te Yerini Alıyor

TEKNOFEST 2023’e Katılım Başvuruları Başlıyor

TEKNOFEST Nedir?

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir.

İlki 2018'de gerçekleştirilen TEKNOFEST; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ve söyleşiler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaparak toplumda özellikle gençlerin teknolojiye olan ilgisini artırmayı ve Türkiye’nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.

Bu yıl 27 Nisan - 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında, İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST 2023’te Roket, Model Uydu, Ulaşımda Yapay Zekâ, Biyoteknoloji İnovasyon, Sanayide Dijital Teknolojiler, Uçan Araba Tasarım, Eğitim Teknolojileri, Robotaksi Binek Otonom, Tarım Teknolojileri ve Robotik Yarışmaları gibi gençlerin ilgiyle takip ettiği 41 farklı teknoloji yarışması düzenlenecektir.

Başkanlığımız, yurt dışındaki gençlerimizin anavatan ile ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla 2018 yılından itibaren yurt dışında yaşayan Türk gençlerinin TEKNOFEST’te katılımcı olarak yer almasını desteklemektedir. Eğer siz de TEKNOFEST’te yer almak ve düzenlenen etkinliklere yerinde dâhil olmak istiyorsanız, TEKNOFEST 2023’e başvuruda bulunabilirsiniz.

TEKNOFEST 2023’te Sizleri Neler Bekliyor?

•       Ortaokuldan yükseköğrenim mezunlarına kadar geniş bir yaş aralığına hitap eden ve yarışmacıların teknolojik ürünler tasarlayıp geliştirecekleri teknoloji yarışmaları,

•       Her yaş gurubundan izleyiciye hitap eden havacılık gösterileri,

•       Teknoloji girişimleri ve yatırımcılarının bir araya geleceği uluslararası girişim zirvesi,

•       Teknoloji gündemine ilişkin seminerler,

•       Teknoloji yarışmalarına katılan ekiplerin takım tanıtım stantları,

•       Teknoloji firmalarının marka tanıtım stantları.

Başvuru Şartları Nelerdir?

1.     Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı/Mavi Kart sahibi olmak veya Mavi Kart sahibi olmaya hakkı olmak,

2.     Yurt dışında Havacılık, Uzay veya Mühendislik Bilimleri alanlarında öğrenci, mezun ya da çalışan olmak veya bu alanlara dair güçlü bir ilgisi olduğunu belgelemek

3.     Ortaöğretimini yurt dışında tamamlamış olmak,

4.     18-35 yaş arasında olmak (27.04.2005 tarihinden önce ve 27.04.1988 tarihinden sonra doğmuş olmak),

5.     ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Norveç’in yanı sıra başvuru şartlarını taşımak koşuluyla diğer ülkelerden başvuruyor olmak

Katılımcılara Sağlanacak İmkânlar Nelerdir?

Başvurular kapsamında yapılacak değerlendirme sonucunda programa katılmaya hak kazanan katılımcıların festival süresince İstanbul’da konaklama masrafları karşılanacaktır. Ayrıca, her sabah konaklama yerinden festival alanına, her akşam da festival alanından konaklama yerine olan transfer ulaşımları da yine YTB tarafından sağlanacaktır. Bunların dışında, 2021-2022 eğitim öğretim yılında mezun olan katılımcılar ile hâlihazırda öğrenci olan katılımcılara, bu durumlarını belgelemeleri koşuluyla 150 Avro’ya kadar ulaşım desteği sağlanacaktır.

Program Ne Zaman Gerçekleştirilecektir?

Program, 27 Nisan-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Katılımcılar, 27 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’a intikal edecekler ve 2 Mayıs 2023 tarihi itibariyle gelmiş oldukları ülkelere geri dönebileceklerdir.

Nasıl Başvurabilirim?

Başvurular 14 Nisan 2023’e kadar YTB Online Başvuru Sistemi adresi üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Ayrıntılı bilgi için teknofest@ytb.gov.tr adresine e-posta yoluyla müracaatta bulunulabilmektedir.