HOLLANDA`DA D VİTAMİNİ SİGORTADAN ÇIKARSA GÖÇMENLER?


  • Kayıt: 07.10.2022 15:49:10 Güncelleme: 07.10.2022 15:49:10

HOLLANDA`DA D VİTAMİNİ SİGORTADAN ÇIKARSA GÖÇMENLER?

Ali Develioglu

Hollanda Sağlık Enstitüsü bir süredir Sağlık Bakanlığı`nın D Vitaminini sigorta paketinden çıkartmasını istiyor. Kısıntı yanlısı mevcut hükümetin de bunu onaylaması bekleniyor. Karar 1 Ocak`tan itibaren 130 milyon euro tasarruf sağlayacak.

Özel sigorta şirketleri bu tasarruf sonucu daha kaç tane yeni gökdelen inşa eder bilinmez ama dar gelirli Türk, Faslı ve siyahi göçmenlerin bundan epey bir kaybı olacak. Çoğunluğu güneyli göçmen olmak üzere Hollanda`da 1,5 milyon insan D vitamini yetersizliği tedavisi görüyor! Sigortadan çıkartılması kişi başına yılda ortalama 100 euro ek gider getirecek. Tabii ki şu sırada resmi verilere göre yüzde 18`e ulaşmış bulunan yüksek enflasyonu saymazsak!

Güneşin ultraviyole ışınları tarafından yapılan D vitamini, kaslar, kemikler, dişler, hastalıklara karşı güçlü bağışıklık ( örneğin KOVID) ve enerjik olmak için son derece önemli. Vücudun her gün buna belirli bir dozajda ihtiyacı var. D vitamini yetersizliği örneğin troid bezinde parathormon hormonunun fazla salgılanmasına, bu da kemiklerin erimesine yol açıyor. Hastalıklara karşı daha dayanıksız hale geliyorsunuz. Hep yorgun hissediyorsunuz!

Belki 100 bin yıldır bu ülkenin az güneşli doğasına evrimleşerek uyum sağladığından dolayı Hollanda`nın yerli halkında D vitamin yetersizliği az görülüyor. Ama siyah, ya da esmer derili güneyli göçmenler, Türkler gibi Mediteran / Akdenizli tiplerde çok yaygın, araştırmalara göre neredeyse yüzde 80 oranında!

Bu nedenle Türkler gibi güneyli göçmenlerin çoğu yüksek dozlu D vitamini tedavisi görmekte. Ve yüksek doz D vitamini oldukça pahalı! Teklif kesinleşirse karar öncelikle göçmenleri olumsuz etkileyecek.

Bir yandan resmen yüzde 18 denilen ( Avrupa`nın en yüksek enflasyonlu ülkesi oldu Hollanda) ama pazarda yüzde 50 hissedilen bu yeni enflasyon ve yüksek enerji zamları, diğer yandan zaten düşen alım gücünü ardı ardına kısıntılarla daha da düşüren hükümetler!

Kışı sadece soğukta geçirsek neyse ama bari bir de hasta geçirmesek!