Bataklıktan Kendi Kendini Besleyen Tarım ve Sanayi Ülkesi Hollanda


  • Kayıt: 28.11.2022 10:43:57 Güncelleme: 28.11.2022 10:45:17

Bataklıktan Kendi Kendini Besleyen Tarım ve Sanayi Ülkesi Hollanda

Nejat Sucu

2021 yılında Hollanda, geçen yıllarda olduğu gibi, yeniden brüt ihracatı 798 milyar avro’ya ulaşmış bulunmakta. Giderler ve ihracatla birlikte brüt kazanç ise 290 milyar avro’yu bulmakta. Burada kumsal ve bataklıktan verimli Tarım yapılan Hollanda’nın tarım ürünleri ve makinelerinden 2021 yılının ihracatı 104,7 milyar avroya ulaşmış bulunmakta (CBS)

Hollanda gerçekten tarım ürünleri üretimin de ve 104,7milyar dolar ihracatıyla dünya ikincisi. Geçen Eylül ayında Elma bahçelerinin yanından geçerken, o olgunlaşan Elma ve bahçeyi yeniden düşündüm.

Bir yanda Elma bahçeleri, diğer yanda boyu 3 metreye ulaşan Mısır tarlaları diğer yanda boylu boyunca akan IJssel Irmağı, süt veren inekler, çiftlik sahiplerinin yetiştirdiği küçük çapta da olsa Arı kovanları, bal üretimi ve satışı. O güzel güneşli havada, çalışkan Bal arıları da vızır vızır gelip gidiyorlardı.

Hollanda‘nın ünlü bir sözü “Süt ve bal ülkesi / land van melk en honing) “diye belli ki bana göre bu olsa gerek. Yalnız, bu söz Hollanda’da yan gelip yatmak ve bol bol yemek ve içmek anlamında da kullanılmamakta. Ben çalışarak ulaşılan zenginliği ve verimi yazmaya çalışıyorum

Elma ve Armut üretimi bu yıl geçen yıllara göre yüzde 17 daha fazla oldu. Elma bahçesine baktığımız zaman taban seviyesi, 2 metre aşağıya çekilmiş, Hemen hemen Ijssel Irmağı ile aynı seviyede. Tarımda taban suyu iyi bir mahsul alabilmek için çok önemli. Taban suyu olmayan Mısır ‘ın boyu 4 metreye ulaşamaz. Tabii modern tarım tekniği ve gübrelerinde katkısını unutmamak gerek.

Tarım ve teknoloji en yüksek ürünü alabilmek için kol kola birlikte çalışıyorlar. Bunu 3 yıl önce Rijssen’da ziyaret ettiğim Tarım fuarında görmek mümkündü. Eski Konya il sınırları kadar büyük olan Hollanda’nın neler ve neler yapabildiğini ve bunun ancak gerçek ilim, bilim ve çok çalışmakla olabildiğini biliyoruz.

Neden bizde de olmasın?

Hollanda’nın kölelik tarihi ve geçmişi

Tabii buradan bugünlerde gündemde olan ve Hollanda’nın köleci tarihiyle yüzleşmesi, özür dilemesi ve de geleceğe yapılan bir yatırım olarak görmek mümkün. Hollanda’nın köleci geçmişi, insan ticareti ile zenginlik üstüne zenginlik kattığı da kesin. O geçmişi değiştiremeyeceğimize göre, af ederek, maddi ve manevi geleceğe yatırım yapmak yine sömürgeci ve köleci bir zihniyet. Kapitalist bir toplumun torunlarının zaman, kültür, para ve ticaret ilişkilerini çok iyi anladıklarını da gözlemek mümkün

Sevgi ve saygılarımla,