22 Kasım Seçimleri’nde Hollanda’da Stratejik Oy Kullanma


  • Kayıt: 21.11.2023 14:42:39 Güncelleme: 21.11.2023 14:42:39

22 Kasım Seçimleri’nde Hollanda’da Stratejik Oy Kullanma

13 milyon 300 bin Hollandalı seçmen, 22 Kasım günü Hollanda Temsilciler Meclisi seçimlerinde 150 kişilik Hollanda Temsilciler Meclisi üyelerini belirleyecekler. Bilinmezlerle dolu bilinen yol ve seçim sonuçlarına giden yolda “Stratejik oy kullanma”

Ben seçmen, bir hedefe ulaşmak amacıyla en çok tercih ettiğim partiden başka bir partiye oy vermemi “stratejik” oy verme davranışı olarak tanımlayabiliriz.

Her seçimde yeniden sahneye konulan bir tiyatro oyunu mu?

Hollanda’da yine her seçimlerde olduğu gibi seçim sonlarına girerken, var olan iki seçeneğin birini seçmek zorunda bırakan bir tiyatro oyunu tekrar sahneye konmuş durumda.

Her yönüyle rüzgarı arkasına almış, belirli bir zümrenin temsilcisi olan, yerli ve milli sermaye ile barışık yurtdışında Hollanda’nın çıkarlarını temsil eden ve edeceği bilinen Hollanda liberal ve neoliberalizmin temsilcisi VVD partisi.

İşverenler, tüccarlar, bol paralı bürokratlar Hollanda’nın ekonomik ve ticari çıkarlarını savunan bir hükümet başı isterler.

Ne varlığına sevinirim, ne yokluğuna yerinirim diyen Hollanda toplumunun var iki yüzünü dışarı vurandır, modası geçmiş, artık modası geçmek üzere olan İslam, mülteci ve göç karşıtı politikaları ile bilinen PVV.

Tabii ki, bu yarışın ve seçeneğin Hollanda’nın çöplüğündeki Euro sentenine zarar vereceği seçmen kendi geleceğini garanti altına alma yolunda seçimini yapacaktır.

Aynı zamanda ABD, AB, NATO’ya bağlılığını ispatlamış geçmiş Hollanda yönetimlerinin gelecekte NATO genel sekreterliği gibi bir görevle ödüllendirilmesi gayet doğal görünüyor.

Biz Türk göçmenlerine gelince...

Her ne kadar belirsizliklerin temsilcisi gözüken kendi çıkarlarına sahip çıktıkları ve sembolik anlam ve sembolik politik kararlara imza atabilen ve Türklerin ekonomik kalkınmalarına katkısı olmayan bir politik oluşuma oy vermemizi isteyenlerin kısmı olarak başarılı olduklarını da söyleyebiliriz.

Bizim buğday taneleri gibi dağılan etkisiz başaklarımız, 22 Kasım seçimlerinden sonra çok belirgin bir beklenti içinde olmadığımı söyleyebilirim.

Şimdiden tüm katılımcılara başarılar dilerim.

Saygılar

Nejat Sucu