Demokratik Güçlerin Kurumsal Birliği, Irkçılıkla ve Ayrımcılıkla Mücadelenin Temelidir


  • Kayıt: 27.11.2023 18:21:43 Güncelleme: 27.11.2023 18:21:43

Demokratik Güçlerin Kurumsal Birliği, Irkçılıkla ve Ayrımcılıkla Mücadelenin Temelidir

Hollanda'da 22 Kasım 2023'te gerçekleşen Temsilciler Meclisi seçim sonuçları, göçmenler ve mülteciler arasında hoşnutsuzluğa yol açtı. PVV partisinin kazanması, göç ve göçmen politikalarını bahane eden temelde ırkçı ve ayrımcı partilere yüksek bir oy oranıyla toplumsal sorunlara karşı ciddi bir tehdit oluşturdu.

Demokrasiye sahip çıkmak, ırkçı ve yabancı düşmanı partilere karşı mücadeleyi gerektirir. Bu sorun sadece bireysel değil, aynı zamanda ortak bir Hollanda toplumu sorunudur.

Kurumlaşan ırkçılığa karşı mücadele şart mıdır? Evet, bireysel stresten ve günlük meşguliyetlerden uzaklaşarak, ırkçılık, ayrımcılık ve ötekileştirmeye karşı birlik oluşturmak önemlidir. Hollanda'daki stratejik kurumlar ve partilerle ortak çalışmak bu mücadelede etkili olabilir.

Sorun sadece göçmenlerin mi? Hayır, sorun aslında Hollanda toplumunun sorunudur. Var olan sosyal, ekonomik ve siyasi krizin sorumlusu göçmenler, Müslümanlar ve mülteciler değildir. Bu konuda suçlamalarda bulunan partilerin popülerliği sürdürülemez.

Hollanda'da yaşayan Türklerin yüzde 60'ı Hollanda doğumlu olup iyi bir meslek eğitimi almıştır. Toplumsal katılımımızın güçlü olması, geleceğimizin en güvenli yatırımıdır. Göçmen gençler olmadan sağlık hizmetlerini sürdürmek mümkün değildir. İnsan ilişkileri, geleceğimizin bel kemiğidir.

Nejat Sucu