Beni Sevindiren Olumlu Gelişme: İş Pazarında, Arz ve Talebe Bağlı Kapanmayan İş Gücü Açığı


  • Kayıt: 05.02.2024 12:14:56 Güncelleme: 05.02.2024 12:16:05

Beni Sevindiren Olumlu Gelişme: İş Pazarında, Arz ve Talebe Bağlı Kapanmayan İş Gücü Açığı ("Tekort in de zorg en Vraag en aanbod op de arbeidsmarkt")

Ekonomide, iş pazarında, göçmenlerde ve Türk'lerde işsizliğin azalması veya artmasını "Arz ve talep mekanizması" belirliyor. Son yıllarda Hollanda ekonomisinin yeniden büyümesiyle birlikte birden fazla iş sektöründe kalifiye çalışana ihtiyaç devam ediyor. İşveren zayıf, şişman, siyah, beyaz, sarı, kırmızı, kısa ve uzun olduğuna da bakmıyor artık. Bakamıyor da diyebiliriz. Ne mutlu ve kutlu bir gelişme. İş kaynakları başvurularında işverenin artık etnik köken, renk, ırk, bölge ve ikamet edilen mahalle ayırma lüksüne sahip değil.

Hollanda Yaşlanıyor

Yaşlanan Hollanda bir gerçek. Yaşlanan Hollanda'da son yıllarda büyümeyle birlikte beklenenin üzerinde iş açığı da büyüyor. Ruhsal yardım, bakım, engelliler için gerekli rehberlik, bakım, ve 24 saat hizmet veren çeşitli bakım kuruluşlarında ve hastanelerde kalifiye eleman açığı her geçen gün büyümekte. İşverenler Sigorta Ödenek Kurumu UWV'nin raporuna göre 2030 yılında sağlık ve rehberlik sektöründe eleman açığı 160.000'e ulaşacak. Her ne kadar göçmenler ve Türkler bu iş sektöründe çalışmaya başlamış olsalar da, birden fazla nedenden ötürü iyi ve bolca derece bu istihdamdan faydalanamıyoruz.

Göçmenlerin Ekonomiden Pay Almaları Gerekli

Göçmenlerin ekonomik büyümeden şikayet ederek değil, orta veya yüksek dereceli sağlık meslekleri eğitimlerine katılarak ve iş bularak ekonomiden alacağımız payımızı artırmamız gereklidir. Bu geçen 10 yılda arz ve talep mekanizmasına bağlı istenilenin üzerinde bir artış gözledik. Her ne kadar kısıtlama ve kıskançlık (Ongunst / jaloezie) olsa da, var olan hizmetin devamı için aranan eleman olmaya devam ediyoruz.

Nasıl Katılımı Sağlayabiliriz?

Sağlık hizmetlerine işçi temin eden aracı sağlık büroları kayıt yaptırarak, belirli bir kurumda çalışarak iş tecrübesi sağlayarak, kalıcı ve sürekli bir iş bulmamız olanaklı olabilir. Tabii ki gerekli olan kalifiye eleman yetiştirmek için eğitimleri takip etmek ve çok önemli olan BIG-kayıt numarasına sahip olmak da gerekli.

Meslek Eğitiminde Seçim

Meslek eğitimlerimizde daha çok sağlık ve sağlık için gerekli olan mesleki eğitimleri seçerek diplomamızı almamız son derece önemli. Tabii ki en azından Orta Dereceli üçüncü ve dördüncü derece (Niveau 3 / 4) diplomaya sahip olmamız gerekli.

Mesleki Kurum İçi Eğitimleri (Interne opleiding)

Her kurum Bölgesel Orta Dereceli Eğitim Merkezleri olan (ROC's) ile ortak, haftada 4 gün çalışarak ve 1 gün eğitime devam ederek mesleki eğitimlerini tamamlamalarını sağlamakta. Bizlerin ve diğer göçmenlerin kurumların kendi mesleki eğitimlerine katılımları çok düşük düzeydedir. Bunun için daha çok iş ve meslek eğitimi başvurusu yapmamız gerekir.

Eğitim Olanakları:

BBL (Beroeps Begeleidende Leerweg)

Eğitim kurumları (ROC's) genelde işverenlerle birlikte kurum içi eğitimleri düzenlemekteler. Genelde haftada 4 çalışarak ve bir gün eğitime devam edilerek kalifiye kendi elemanını yetiştirmekteler. Eğitim sürecinde iş sözleşmesi sahibi olanların eğitim masrafları karşılanmakta ve çalıştıkları saatler için kazanç elde edebilmekteler.

BOL (De Beroepsopleidende Leerweg)

ROC Eğitim merkezlerinde teorinin ağırlıklı olduğu eğitim müfredatına uygun Orta dereceli meslek eğitimleridir. Eğitim süreci boyunca staj yapılarak meslek bilgisi, beceri ve yetki kazanılmaktadır. Türk gençleri genellikle BOL eğitimine katılmaktadırlar.

Sağlık Yüksekokulları Eğitimleri (HBO – Gezondheidszorg)

Lise (Havo, MBO 4 ve VWO (Het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs)) eğitimlerinden sonra, Sağlık Yüksekokulları eğitimlerini takip etmemiz mümkündür. Kesinlikle bu konuda katılım payımız daha çok eğitime katılakla olur.

Sağlık Sektöründe İstihdam

Benim gözlemlediğim kadarıyla, BBL eğitimlerine katılım göçmenlerde gerçekten düşük. Hak ettiğimiz katılım gerçekleşmiyor. Bunun birden fazla nedeni var. Göçmen hanımlar aslında bu pazarda çalışmaya hazır. Yalnız, onlara yardım, rehberlik ve destek veren kurum ve elemanların olması gerekiyor. Bu konuda her kurum kendi çalışma planında göçmenlerinde daha çok temsil edilmeleri için yeni insan kaynakları politikaları (diversiteitsbeleid en medewerker) ve görevlisini belirlemekle sorunun çözümünde oldukça katkı sağlayacaktır. Şimdilik buraya kadar. Bundan sonra hep birlikte düşünelim. Hoşçakalın.

Nejat SUCU