Patates Borsası, Neden Nevşehir'de Olmasın?


  • Kayıt: 16.02.2024 11:45:47 Güncelleme: 16.02.2024 11:45:47

Patates Borsası, Neden Nevşehir'de Olmasın?

Deventer Gezisi ve Patates Borsası Fikri

Bugün öğle vaktinde Hollanda'nın Deventer şehrinde bir şehir turuna çıktım. Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'nun da bulunduğu bu Hanse şehri, tarihi dokusuyla oldukça etkileyiciydi. Şehrin kenarından geçen Ijssel Nehri de manzaraya ayrı bir güzellik katıyordu.

Gezdikçe aklıma Nevşehir'i ve patates üretimini getirdim. Deventer'de gördüğüm "Patates Borsası" tabelası, neden Nevşehir'de de böyle bir borsa olamaz sorusunu aklıma getirdi.

Patateste Neden Endüstriyel Tarım Yapamıyoruz?

Patates, Türkiye'de önemli bir tarım ürünü olmasına rağmen, bir endüstri ürünü olarak yeterince değerlendirilemiyor. Geçmiş yıllara göre daha verimli olmasına rağmen, elde edilen gelir ve serbest piyasa ekonomisinden kaynaklanan fiyat dalgalanmaları nedeniyle patates üreticisi ne zenginleşiyor ne de yoksullaşıyor.

Batı Avrupa Ülkelerini Örnek Almalıyız

Yıllar önce patates, fındık, süt ve çiçek borsalarını kuran Batı Avrupa ülkelerini neden örnek almıyoruz? Neden patateste yıllık taban fiyat uygulamasını gerçekleştiremedik?

Kooperatifleşme ve Örgütlenme Eksikliği

Geçmiş yıllarda, üreticilerin birliğini sağlayacak ve patates fiyatlarını belirleyecek üretim kooperatiflerini çeşitli korkularla bir türlü kuramadık veya faaliyet içinde bulunamadık.

Kompradorlar ve Kooperatiflere Karşı Propaganda

Sermaye, siyasi ve tüccarlar, kooperatiflerin kuruluş ve faaliyet alanının komünizmle aynı olduğu propagandası yayarak bu tür girişimleri engellemeye çalıştılar.

Nevşehir'de Patates Borsası Neden Olmasın?

Nevşehir, patates üretiminde önemli bir yere sahip. Doğru planlama ve yatırımlarla Nevşehir'de bir patates borsası kurmak ve patatesi bir endüstri ürünü haline getirmek mümkün.

Hollanda Örneği

Tarımda Hollanda'yı örnek ülke olarak kullanabiliriz. Yüzölçümü Konya il sınırları kadar olan Hollanda, tarım ürünleri ihracatında Amerika'dan sonra dünyada ikinci sırada. Bu başarı, planlama, araştırma, geliştirme, kooperatifçilik ve devlet desteği gibi faktörlere dayanıyor.

Ne İstediğimiz Önemli

Başarılı olmak için ne istediğimizi, misyon ve vizyonumuzu net bir şekilde belirlememiz gerekiyor. Patates üretiminde ve ihracatında dünya lideri olmak istiyorsak, buna uygun adımları atmamız şart.

Hoşçakalın

Bu makaleyi Nevşehir'de patates üretiminin ve ihracatının geliştirilmesi için bir başlangıç noktası olarak umuyorum. Fikirlere ve önerilere açığım.

Nejat Sucu