Hollanda Süt ve Bal Ülkesi Mi? (Is Nederland, het land van melk en honing?)


  • Kayıt: 21.02.2024 23:33:16 Güncelleme: 21.02.2024 23:34:03

Hollanda Süt ve Bal Ülkesi Mi? (Is Nederland, het land van melk en honing?)

Bugün IJssel Irmağı kenarında bir doğa gezisi yapma olanağım oldu. Bir yanda temiz otlarla beslenen, semiz, doğal ve sağlıklı büyüyen büyükbaş hayvanlar, karşı tarafta Elma, Şeftali, Kayısı, Armut ve Kiraz bahçeleri.

Diğer yanda Mısır, Buğday ve Hardal ekimi yapılan tarlalar. 20'ye yakın Hardal tarlasının içine yerleştirilmiş Bal arısı peteklerde iştahla çalışan Bal arıları. Bir an düşünmeden geçemedim..!

Herhalde, Hollandalıların bir sözü var; Hollanda süt ve bal ülkesi diye. (Nederland, het land van melk en honing).

O anlık düşünmeden geçeme­yi­yor­sun, bunun en güzel örneği ise, 2022 yılında tarım ürünlerinin ve makinelerinin ihracatından (export) 128 milyar euro'yu aşan gelir sağlayan Hollanda olmalı.

24 saat ekonomi, geçen yıllarda yüzde %4,5 ve yüzde 5'ler varan ekonomik büyüme etkileri ve tepkileri devam ediyor. Her yıl binlerce milletlerarası yeni Hollandalı Hollanda'ya yerleşiyor.

Bunun yanında Hollanda'da Kuvvetler Ayrılığı sistemi; yasama, yürütme ve yargı olarak Hollanda'ya dışarıdan gelenlere güven ve kapitalin güvenli limanı olduğunu başka ülkelerden gelen çok uluslu sermayenin Hollanda'ya yatırım yapmasıyla görmekteyiz. Uluslararası firmalar ve kurumlar arasında var olan uyumsuzluk ve anlaşmazlıklar Hollanda mahkemelerine gelerek uygun bir çözüm ve karar almaktadırlar.

Var olan arz ve talep mekanizması

İnadına ve her türlü uzman danışmanlarına rağmen işsizlik, iflaslar ve iş pazarında arz ve talep mekanizmasından kaynaklanan yüksek oranda bir yıllık 400 bini geçen yeni çalışan insan kaynakları gereksinimi Hollanda'yı evrensel krizlerde daha da çekici kılmakta.

Ne zaman kurulacağı belli olmayan bir Koalisyon kabinesi?

Hollanda'da 22 Kasım Temsilciler Meclisi (Tweede Kamer) erken seçimlerinden sonra en büyük parti olan PVV ile yeni bir ortaklık ve Hollanda'yı birlikte yönetmenin çok kolay olmayacağını gözlemekteyiz.

Güçlü bürokratik Hollanda devlet yönetimi

Hollanda'da görev yapan memurlar ve bürokratlar kendi işlerini özerk, uzmanca ve bağımsızca yürütmektedirler. Onun için hükümet devrik olsa bile, yeni hükümetin kurulmamış olması sorun değil.

Ama önemli, temel, kalıcı ve karar olmakta zor olan toplumsal, finansal, politik, bölgesel sorunlarda çok çok önemli çoğulcu (Minderheidskabinet) kurulması çok çok önemli Hollanda iktisadi, sosyal ve toplumsal yaşamı için.

Ya göçmenlerin politik gündemi?

Göçmenler sahip oldukları politik potansiyel ve güç ile Hollanda politikasında ve Hollanda toplumsal yaşamında çok etkili değiller ve gelecek yıllarda büyük bir değişim olmaz ise, göçmen politikalarında tüm Hollandalıları kapsayan bir politik faaliyet gerekli kılıyor.

Saygı ve sevgilerimle.

Nejat SUCU