Hollanda’da mali konulardaki çözüm ortağınız: HIYATA


  • Kayıt: 08.09.2023 16:58:34 Güncelleme: 08.09.2023 20:05:38

Hollanda’da mali konulardaki çözüm ortağınız: HIYATA

Hollanda’nın Waalwijk kentinde aktif çalışmalar yürüten HIYATA şirketi COO’su Sermin Alkan ile yaptığımız röportajı beğenerek okuyacaksınız.

- HIYATA, kaç yıldır bu alanda hizmet sunuyor?

HIYATA, yaklaşık 5 yıldır bu alanda aktif olarak yer alıyor. Kadromuzda, bu alanda yıllarını vermiş ve 1993 yılından itibaren bu sektörde hizmet etmiş kişiler bulunuyor.

- HIYATA’nın uzmanlık alanları nelerdir?

Müşterilerimizi; ticari krediler, kişisel yaralanmalar, lease ve ipotek başvuruları konusunda destekliyoruz. Borç itfası, BKR kayıtlarının ve yasal anlaşmazlıkların giderilmesi ve köprü krediler, mali işlemler ve vergi işlemler de faaliyet alanımızda yer alıyor. Müşterilerimize her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gerekirse, ağımızdaki bağlantılarımıza başvuruyor; müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre özel çözümler sunuyoruz.

BKR (Kırmızı kalem) kayıtlarının kaldırılmasında büyük başarılar sağlıyoruz

- BKR kayıtlarının kaldırılması konusunda nasıl yardımcı oluyorsunuz?

BKR çıktısı aldıktan sonra, kodların kaldırılmasının mümkün olup olmadığını, herhangi bir yükümlülük altına girmeden analiz ediyoruz. Bu, müşteriler için gereksiz maliyetlerden tasarruf etmek anlamına geliyor. Son derece şeffafız ve olasılık görürsek, takip ve BKR’lerin kaldırılması için anlaşma yaparak kodlarının kaldırılması için elimizden geleni yapıyoruz. Genelde de, aldığımız işler pozitif bir şekilde sonuçlandırılıyor.

- CKI'deki bir BKR kaydı, kredi veya ipotek başvurusu yapma yeteneğini nasıl etkileyebilir?

Bir BKR kaydı, türüne bağlı olarak, kredi veya ipotek almanızı engelleyebilir. Başka engeller de ortaya çıkabilir; ancak şimdi bunlara girmeyeceğiz.

Borç satın alma hususunda çok önemli mesafeler aldık

- Borç ödemelerinin düzenlenmesi veya borç geri satın alma konusunda hangi adımları atıyorsunuz ve nasıl bir planlama yapıyorsunuz?

Yine kişiye özel çözümler sunuyoruz. Müşterilerimizin tüm verilerine dayanarak fırsatları analiz ediyoruz. Sonuçta, başarıya ulaşmak için belirli koşulların karşılanması gerekir. Biz kendi cebimizi doldurmak için çalışmıyoruz. Başarı, bizim temel motivasyonumuz. Olumsuz bir durum söz konusuysa bunu da açıklıkla müşterilerimize iletiyoruz. Ayrıca, yapılan anlaşmaların ve beklentilerin her iki taraf için de açık olması için şüphelerimizi dürüstçe ifade ediyoruz.

Yeminli mali müşavirler de dahil olmak üzere iyi bir ağımız var

-Mali düzenleme konusunda nasıl bir yaklaşım izliyorsunuz ve ortaklarınızla nasıl bir işbirliği yapıyorsunuz?

Yeminli mali müşavirler de dahil olmak üzere iyi bir ağımız var. Ne yazık ki, doğru olmayan ve bu nedenle engeller yaratan birçok mali rapor görüyoruz. Yıllık rakamları analiz edip müşterinin anlayabileceği bir dile çeviriyor ve takip eden adımlarda müşterilerimize destek oluyoruz. Tabii ki kendi muhasebecileri ya da mali müşavirleri ile de ortak bir yol çiziyoruz.

- Hollanda'da mağdur olan kişiler nasıl maddi tazminat alabilir?

Amerika gibi Hollanda da çok yüksek tazminat ödemelerinin yapıldığı bir ülke değil. Doğru bir tazminat ödemesi almak için uygun kanıtlara ihtiyaç var. Burada da müşterilerimizi hedeflerine ulaştırmak için kişiye özel çözümler üretmek gerekiyor.

Vergi problemi olanların sorunlarını çok rahat çözüyoruz

-Vergi konularında nasıl danışmanlık sağlıyorsunuz ve müşterilerinize nasıl destek oluyorsunuz?

Kendi mesleğimiz ve deneyimimizin yanı sıra, bu konuda büyük bir ağa da sahibiz. Çalışanlarımız, çeşitli sektörlerde bilgi ve deneyim sahibidir. Dolayısıyla, tüm bu unsurları birleştirmeye çalışıyoruz ve böylece kapsamlı ve net bir çözüm üretebiliyoruz.

-Avukatlar, muhasebeciler ve icra memurları ile ilgili şikayetleri ele alma süreciniz nasıl işliyor?

Bazı meslekler mesleki̇ organi̇zasyonlara bağlıdır. Meslek kuruluşunu bilgilendirmeden önce şikayetleri doğrudan şirkete sunup sorunu çözmeye çalışıyoruz. Küçük şikayetlerde, şikayet zaten şirketin kendisi tarafından ele alınıp sonuçlandırılabilir . Daha ciddi şikayetler ise kınama cezası veya meslekten men cezası ile sonuçlanabilir.

- HİYATA ekibindeki uzmanlar ne tür deneyimlere sahipler ve müşterilere nasıl yardımcı oluyorlar?

Personelimiz, çeşitli alanlarda geniş bilgi ve deneyime sahiptir. Müşterilerimizi birçok alanda desteklemek için güçlerimizi ve bilgimizi birleştiriyoruz.

Müşterilerimiz ülkenin dört bir yanından geliyor

-HİYATA'nın önceki müşterileriyle ilgili başarı hikayeleri veya referanslarınız var mı?

Elbette pek çok başarı öykümüz var. Ne yazık ki, gizlilik politikası nedeniyle bunlara burada derinlemesine giremiyoruz. Müşterilerimiz ülkenin dört bir yanından geliyor. Çoğunlukla, bizi kulaktan kulağa duydukları başarı hikayelerimizden tanımış oluyorlar. Gururla söyleyebiliriz ki, bu konuda oldukça iyi bir isme sahibiz.

-HİYATA'nın güvenilirlik ve gizlilik politikaları hakkında ne söylemek istersiniz?

Gizliliğe büyük değer veriyoruz. Herkesin gizlilik hakkı vardır ve biz bunu taahhüt ediyoruz.

HİYATA’nın gelecekteki hedefleri ve vizyonu nelerdir?

Misyonumuz ve vizyonumuz; her türlü kural, mevzuat ve belirlenmiş koşullar ağında mümkün olduğunca çok insana destek olmaktır. Sahip olduğumuz bilgi birikimi ve ağ ile birlikte kişiye özel hizmetler sunarak hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.

-HİYATA olarak saygı, dürüstlük, açıklık ve güvenilirlik prensiplerini nasıl uyguluyorsunuz?

Aslında bu sorunun yanıtını müşterilerimizden almanız gerek.

-Müşterilerinizin daha iyi bir gelecek inşa etmesine nasıl katkıda bulunuyorsunuz?

-Kişiye özel çözümlere dayanan hizmetler sunuyoruz. Sadece problem sonrası değil; problemler oluşmadan da yol gösteriyoruz.

Hollanda sübvansiyonlarının yanı sıra, Avrupa sübvansiyonları da var. Sadece şirketler için değil tüketiciler ve vatandaşlar için de fırsatlar var.

-Sübvansiyon konusunda da şirketlere yardımcı oluyorsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Sübvansiyon(devletçe yapılan para yardımı) kapsamındaki olanaklar hakkında fazla bilgisi olmayan birçok insan var. Hollanda sübvansiyonlarının yanı sıra, Avrupa sübvansiyonları da var. Sadece şirketler için değil tüketiciler ve vatandaşlar için de fırsatlar var.
Burada da yine kişiye veya şirketlere özel çözümler sunuyoruz.

-HİYATA, hibe başvurusu sürecinde nasıl yardımcı oluyor?

Bu, zor bir soru. Süreci tüm yönleriyle uzun uzun anlatmak gerekir ve bu da başvuruya göre değişebilecek bir konu.

Geliriniz haczedilmişse, geçinebilmeniz için size asgari bir miktar bırakılmalıdır.

-Bir icra memuru hangi durumlarda kişilerin gelirine veya mallarına el koyabilir?

Öncelikle şunu bildirmek istiyorum: Geliriniz haczedilmişse, geçinebilmeniz için size asgari bir miktar bırakılmalıdır. Buna “hacizden muaf ayak” denir. Buna hakkınız vardır. Ancak bu sorunuza doğru cevap vermem o kadar kolay değil. Tecrübelerimize dayanarak birçok cevap verebiliriz. Soruna göre şekillenecek çözümler söz konusu olduğu için burada belirli bir çerçeve çizmek yanlış olur.

-Okuyucularımızın şirketinizle nasıl iletişim kurabileceğini ve hangi iletişim kanallarını kullanabileceğini öğrenebilir miyiz?

Winterdijk 28 5141 KE Waalwijk adresindeyiz.

Bizlere, 0416-537 507 numaralı telefondan kolaylıkla ulaşılabilir.

E-posta adresimiz: office@hiyata.com ve WhatsApp hattımızın numarası da: 06 27 25 17 70

Tatil döneminde e-posta ile iletişimi tercih ediyoruz.