Türkiye’den 'Türk iş insanları en çok Hollanda'da yatırım yapmakta'


  • Kayıt: 29.09.2020 21:17:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:09:35

Türkiye’den 'Türk iş insanları en çok Hollanda'da yatırım yapmakta'


Türkiye ile Hollanda arasındaki somut ve önemli iş birliği alanlarından birinin yatırımların karşılıklı teşvik edilmesi olduğunu dile getiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Hollanda, bugüne kadar ülkemize yönelik doğrudan sermaye girişlerinde 25,7 milyar dolar doğrudan yatırım gerçekleştirmiş olup yüzde 15,9 pay ile ülkemizde doğrudan yatırımı bulunan ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır.


Türkiye'den iş insanlarımızın da Hollanda'da yaptıkları yatırımların tutarı 14 milyar doları bulmuştur.


Bu rakamlar göstermektedir ki Türk iş insanları en çok Hollanda'da yatırım yapmaktadır" açıklamasında bulundu.

 

Pekcan ayrıca, Türk müteahhitlik firmalarının Hollanda'da bugüne kadar 548 milyon dolar tutarında.


6 proje üstlendiğini belirterek, Türkiye'den firmaların gelecek dönemde Hollanda'da daha fazla proje üstlenmelerini beklediklerini, Türk ve Hollandalı müteahhitlerin üçüncü ülkelerde iş birliği yapabileceğini öngördüklerini söyledi.

 

Türkiye'nin, Hollanda ile ilişkilerini uzun vadeli gördüklerini kaydeden Bakan Pekcan, "Hollanda ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde ivme kazanacağını değerlendiriyoruz. 

 

2019 yılı itibarıyla 9 milyar dolara ulaşan karşılıklı ticaret hacmimizi, 15 milyar dolar seviyelerine dengeli bir şekilde çıkarmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.


Pekcan, şöyle dedi:

 

"Gerçekleştirdiğimiz Türkiye-Hollanda JETCO (Türkiye- Hollanda Ortak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi) 3. Dönem Toplantısı'nda, ikili ilişkilerden karşılıklı yatırımlara, müteahhitlik hizmetlerine, ticaretten sanayi alanındaki iş birliğine, teknolojiden özel sektörler arasında iş birliğine, ulaştırmadan çevreye kadın girişimciliğine kadar pek çok farklı başlıkta görüştük ve imzaladığımız mutabakat zaptına bunları yansıttık."