KLM’de 3.4 milyar Euro’luk hükümet yardımı tehlikeye düştü


  • Kayıt: 31.10.2020 19:50:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:09:41

KLM’de 3.4 milyar Euro’luk hükümet yardımı tehlikeye düştü

 

Hollandalı bayrak taşıyıcı havayolu KLM, hükümetin kurtarılması için ana koşulu olan “verimlilik artışı” konusunda Cuma günü kesin bir anlaşmaya varamadı.


Financieele Dagblad’a (FD) göre havayolu, sendikalarla maliyet düşürme konusunda bir anlaşma yapmayı başaramadı ve 3.4 milyar Euro’luk hükümet paketini tehlikeye düşürdü. FD, daha önce bir anlaşmaya varmış olmalarına rağmen, kabin ve yer ekibini temsil eden sendikaların pilotların daha iyi bir maliyet düşürme paketi üzerinde pazarlık etmelerinden mutsuz olduklarını yazıyor.


FD, sendikalar ve KLM başkanı Pieter Elbers’ın Cuma öğleden sonra sendikalarla acil görüşmelerde bulunacağını yazdı. Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, yeniden yapılanma planına tepkisini bu ayın sonuna kadar vereceğini söyledi. Ancak Telegraaf’a göre, hükümet kaynakları kabinenin şirkete, sendikalara ve pilotlara karşı sabrının tükendiğini ve Hoekstra’nın şu anki haliyle paketi desteklememe eğiliminde olduğunu öne sürüyor. Paket, yıl sonuna kadar 5.000 iş kaybını veya koronavirüs krizi öncesi toplam işgücünün yaklaşık ’ini öngörüyor.

 

2020 Üçüncü çeyrek


Ana şirket olan Air France-KLM Group, Cuma günü grubun 2020 üçüncü çeyrekte 1,67 milyar € net zarar ettiğini ve yolcu sayısının %70 düşüşle 8,8 milyona düştüğünü söyledi. KLM, personel maaşlarının ödenmesi ile devlet desteği olmadan 234 milyon avroluk bir zarar olduğunu ve bunun 500 milyon avroya çıkacabileceğini bildirdi. Pieter Elbers, “Bu rakamlar havacılıkta işlerin ne kadar kötü olduğunu gösteriyor” dedi. “Şirketin devam etmesini sağlamak ve olabildiğince çok personelin işini korumak için, Hollanda devletinden alınacak krediler ve garantiler çok önemlidir” dedi.


Airlinehaber