Hollandalı ve Türk İş İnsanları İstanbul’da Bir Araya Geldi

Türkiye tarafında Turkish Dutch Trade Consulting Limited Şirketi’nin katkıları ile hazırlanan organizasyon; Hollanda -Türkiye arasında işbirliği temellerini ve yatırım fırsatlarını oluşturma misyonunu başarıyla yerine getirdi...


  • Kayıt: 03.11.2021 13:27:41 Güncelleme: 03.11.2021 13:29:17

Avrupa’nın tarım sektöründe en gelişmiş ülkesi Hollanda ve coğrafi konumu itibari ile ticaret üssü Türkiye; bu iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla 2013 yılında kurulan Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği, yaş meyve sebze sektöründe faaliyet gösteren firmaları Antalya’da buluşturdu.

Türkiye tarafında Turkish Dutch Trade Consulting Limited Şirketi’nin katkıları ile hazırlanan organizasyon; Hollanda -Türkiye arasında işbirliği temellerini ve yatırım fırsatlarını oluşturma misyonunu başarıyla yerine getirdi.

Heyet organizasyonu kapsamında; özellikle Kuzey Avrupa’da faaliyet gösteren yaş meyve sebze sektörünün başarılı şirketleri Antalya ve çevresinde potansiyel Türk ticari ortakları ile bir araya getirildi. Yörex fuar ziyareti çerçevesinde, Türkiye’de yetiştirilen özgün tarım ürünlerinin tanıtımı sağlanarak, Hollandalı iş insanlarının üretici ve tedarikçiler ile buluşmaları sağlandı.

Diğer yandan, konaklama sektöründe faaliyet gösteren firmalar, İstanbul’da ve ardından Denizli’de ağırlanarak Türk partnerleri ile B2B eşleştirmeleri program dahilinde yer aldı.

Programın ardından, dernek kurucu başkanı Ethem Emre ve yönetim kurulu üyeleri Peter Wolters, Fred Vanderwiejde ve Sn. Leyla De Mos, yeni atanan Hollanda Başkonsolosu Arjen Uijterlinde ile İstanbul'da verimli ve keyifli bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme kapsamında; ticareti geliştirme, potansiyel iş partnerlerini buluşturma ve iki ülke arası yatırımlarda rehberlik etme konularında Ticaret Odası Derneğinin üstlendiği görev ve sorumluluklar hakkında bilgi verildi. Ayrıca derneğin yürütmekte olduğu çalışmalar içerisinde yer alan ; Hollanda-Türkiye Ticari Heyet programı, Türk IT uzmanlarını Hollandalı firmalar ile buluşturan IT ve 'ITR Connect' projeleri ve Türk hastanelerinde Hollandalı hastaların tedavi ve rehabilite edilmesini amaçlayan sağlık projesi görüşme esnasında üzerinde durulan mevcut konular oldu.

Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği, konsoloslukla olan karşılıklı görüşmelerin sürdürüleceğini belirterek, yürütmekte olduğu girişim ve faaliyetler ile iki ülkenin ticari bağlarının güçlenmesini ve karşılıklı kazanımların elde edilmesini sağlayan başarılı projelere imza atmaya devam edeceğini bildirdi.

Tarık OKAN