BU YIL HOLLANDA'DA ENFİLASYON YÜZDE 9,5 OLACAK

Merkez bankası, Rusya'nın başlattığı savaşın Hollanda ekonomisi üzerindeki sonuçlarına ilişkin ilk analizinde, bu durumda enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 9,5 olacağını bildiriyor...


  • Kayıt: 18.03.2022 11:34:27 Güncelleme: 18.03.2022 11:34:27

BU YIL HOLLANDA'DA ENFİLASYON YÜZDE 9,5 OLACAK

Merkez bankası, Rusya'nın başlattığı savaşın Hollanda ekonomisi üzerindeki sonuçlarına ilişkin ilk analizinde, bu durumda enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 9,5 olacağını bildiriyor.

Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulanırsa ve buna karşılık olarak karşı yaptırımlar uygulanırsa bu durum gerçekleşebilir.

Rusya'nın petrol ve gaz arzına ilişkin müteakip belirsizlik, enerji fiyatlarını bu yıl ve önümüzdeki yıl çok yüksek tutabilir.

De Nederlandsche Bank'ın müdürü Klaas Knot, rakamın 1970'lerin en yüksek enflasyonunu hatırlattığını, ancak Hollanda ekonomisinin şimdi çok daha iyi durumda olduğunu söylüyor. Knot, bazı sektörlerde işler o kadar iyi gidiyor ki, ücretlerin yükselmesine izin verilmesi gerektiğini söylüyor.

Düşük gelirlileri vuracak.

Bu ekonomik sıkıntıyı özellikle düşük gelirli insanlar fark edecek. Knot, "Düşük gelirlilerin gelirlerinin daha büyük bir kısmını enerji ve gıdaya harcadığını biliyoruz" diye açıklıyor.

Sadece enerji faturası daha yüksek olduğu için değil, aynı zamanda gıda üreticileri de yüksek enerji fiyatlarından muzdarip olduğu için bakkaliye ürünleri de daha pahalılaşmasına neden oluyor, dedi.

Demokrathaber