Hollanda Tarihinde İlk Olarak, Açık İş İlanlarının Sayısı 400 Bini Geçti!...

Hollanda iş pazarında var olan iş ilanlarını doldurmada uzun bir süredir zorluklar yaşanmakta. Randstad Group Nederland’nın vermiş bulunduğu bilgiye göre, Hollanda’da genelde teknik, inşaat, İCT, transport ve lojistik işkolu dallarında gerekli olan, çalışan eleman ihtiyacı giderilemiyor...


  • Kayıt: 28.04.2022 15:26:18 Güncelleme: 28.04.2022 15:33:13

Hollanda Tarihinde İlk Olarak, Açık İş İlanlarının Sayısı 400 Bini Geçti!...

Hollanda iş pazarında var olan iş ilanlarını doldurmada uzun bir süredir zorluklar yaşanmakta. Randstad Group Nederland’nın vermiş bulunduğu bilgiye göre, Hollanda’da genelde teknik, inşaat, İCT , transport ve lojistik işkolu dallarında gerekli olan, çalışan eleman ihtiyacı giderilemiyor.

Uzun bir dönemdir Sağlık sektöründe var olan kalifiyeli insan kaynakları ve işgücü açığının 2030 yılında 100 bine ulaşması beklenmekte.

Var olan kalifiyeli elemanın ve rekabete dayalı iş, istihdam ve serbest piyasa ekonomilerinde gelecek yıllarda çalışanların ücretlerinde artış beklendiği gibi, birden çok iş kolunda var olan gençlere ve meslek değişimine gidenlere ( zijstromen ) ek ve yeni eğitimlerin ( om/bijscholing ) organizesi de hız kazanmış durumda.

Çalışanların ücretlerinde artışlar aynı zamanda maliyet artışlarının, yüksek düzeyde devam eden enflasyonun ve devalüasyonun devamını sağlayacaktır.

Türkiye’den gelen ve Hollanda diline sahip Türk göçmenlerinin bu yeni gelişmelerden olumlu olarak etkilenmeleri beklenmekte olup, var olan ötekileştirme, ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele edilmesi, gelecekte sağlıklı bir toplum ilişkilerinde mutlaka devem etmesi de gereklidir.

Lahey / Nejat SUCU