Hollanda’da 2025‘de Özel istihdam Bürolarına Sertifika Zorunluluğu Geliyor!..

Hollanda'da bulunan ve var olan yasalar nezdinde faaliyet gösteren “Uitzendbureau “ olarak isimlendirilen, özel İstihdam bürolarının 2025 yılından itibaren Çalışma izni Sertifika’sına sahip olmaları gerekmektedir...


  • Kayıt: 21.07.2022 10:23:19 Güncelleme: 21.07.2022 16:01:37

Hollanda’da 2025‘de Özel istihdam Bürolarına Sertifika Zorunluluğu Geliyor!..

Hollanda'da bulunan ve var olan yasalar nezdinde faaliyet gösteren “Uitzendbureau “ olarak isimlendirilen, özel İstihdam bürolarının 2025 yılından itibaren Çalışma izni Sertifika’sına sahip olmaları gerekmektedir. Burada iş pazarında zayıf pozisyonda bulunan istihdamın, iş ve işçi göçmenlerinin korunması amaçlanmaktadır

Bütün iş sektörlerinde faaliyet gösteren 15 bin özel ve vakıf statüsünde bulunan istihdam büroları (uitzendbureau/Flex) bulunmaktadır.

Hollanda kabinesi var olan olumsuzlukları, işçi sömürüsünü ve hukuksuzlukları ortadan kaldırmak için; 2025 yılından itibaren zorunlu sertifika sahibi olmayı zorunlu kılmakta (Verplichte certificeringstelsel).

Sertifika sahibi olmak ve sertifikasını devam ettirmek isteyenler, Hollanda Adalet Bakanlığı’ndan alınan Savcılık sicil kağıdı (VOG ), 100 bin Euro'luk bir depozito’nun (Waarborgsom) ve sertifikalı bir çalışma ofisinin olması gerekmektedir.

Diğer var olan işçi ve çalışma haklarının yasaya uygun bir şekilde ödenmesi ve denetlemelerde verilecek ve verilen sertifikaya uygun olmak (Bonafide) gerekmektedir.

Yasalara uygunsuz işlemler ve uygulamaları olan, Özel istihdam bürolarına çalışma izni verilmeyecek veya var olan izinlerini iptal edilecektir.

Faaliyet ve çalışma iznine ve sertifikasına sahip olmayan Özel istihdam büroları iş ve istihdam alanında faaliyet ve çalışma gösteremeyecekler.

Lahey / Nejat SUCU