Borcunu ödemeyenler korkutuyor!


  • Kayıt: 03.11.2014 08:18:00 Güncelleme: 03.11.2014 11:03:00

Hollandalı girişimcilerin üçte biri gönderdikleri faturalara cevap alamadığını ve borcunu ödemeyen bu kişilerin şirketin karlılık oranına karşı büyük tehdit oluşturduğuna inanıyor.

 

Hollandalı büyük kredi sigortacısı Atradius bir rapor yayınladı. Yıllık olarak açıklanan ve tüm Avrupa’yı kapsayan bu araştırma sonuçlarına göre Hollandalı girişimci ödenmeyen faturalar konusunda daha endişeli.
Araştırmacılara göre Hollanda’da yüzde 32,7 oranında fatura geç ödeniyor, bu oran Avrupa ortalamalarında yüzde 37,6 olarak çıkıyor.
Genel olarak bakıldığında ‘ademi tediyeci’ yani borcunu ödemeyenlerden muzdarip olan şirketlerin çoğunluğu Türkiye, İspanya, İngiltere ve İtalya’da görülüyor. Buna karşı borcuna en sadık olanlar ise Danimarka, İsveç ve Avusturya’da.
Araştırmacılara göre özellikle ekonomik sıkıntı içerisinde olduğu bilinen Yunanistan’da bile borcuna sadık olanlar şaşırtacak oranda yüksek.
Borcunu ödeyemeyenlerin en büyük sorunu para sıkıntısı içinde yaşıyor olması. Atradius’a göre 2008 yılı ile kıyaslandığında Euro Bölgesinde borcunu ödeyemeyen girişimcilerin sayısı ikiye katlamış durumda.

 

Nuri Şekercan (Gentle Incasso)

 

Son yıllarda naylon firmalar türedi

 

 

Ekonomistlere göre daha krizin başındayız ve ortasına doğru gidiyoruz, sonu henüz belli değil.
Genelde son yıllara bakarsak kriz şirketlerin brüt karının %35'ini etkilemiştir. Buradaki başka önemli unsur tabi ki branşlardır, branştan branşa da bu oran farkeder.
Girişimcilere başka firmalar ile iş yapmadan önce şirket hakkında - credit check - yapmaları tavsiye edilir. Son yıllarda naylon firma olarak adlandırdığımız birçok firma türemiştir.
Şu anki çözümler ufak sayılır, özellikle yatırım konusunda çok dikkatli davanmak gerekir. Firmaların daha çok yaptıkları masrafları düşürmelerinde yarar var. Sadece personel çıkarmak çözüm değil, firmanın günlük masrafları da dikkate alınmalı. Bir diğer nokta; teknolojiyi iyi kullanmalılar.

 

Fehmi Uzun (Büro PAS)

 

Krizde en büyük ihtiyacımız “Doğru bilgi”

 

 

Büro Pas Vakfımızın ilk günlerinden buyana faaliyet alanımız olan Borç aracılığı ve yârdım konularında hizmet verdikçe ve her gün farklı alanlarda sorunlu vatandaşlarımızı dinledikçe doğru bilgiye ne kadar ihtiyacımız olduğunu fark ediyorum.
Her gün Hollanda’nın her şehrinden birçok telefon alıyoruz. Son aylarda bizi arayıp randevu yapmak isteyen yeni müşterilerimize yoğun talep sebebiyle geri aramakta zorlanıyoruz. Bazen de geri aradığımız, sorunları olan vatandaşlarımızla konuşurken, bilgisizlikten veya doğru bilgiye ulaşamamaktan maddi durumlarını zora sokacak hatalar yapıldığını görmek beni gerçekten çok üzüyor.
2014’ün zor geçeceği bir gerçek!! Hükûmetin aldığı kararlar ve ekonomistlerin yazılarından bunu anlayabiliyoruz! 1990’ların başına kadar halkına değer ve destek veren Sosyalist Hollanda’dan günümüzde eser kalmadı! Bu kriz sürdükçe ve Hükûmetin bu Devletçi politikalarıyla pahalılık ve kemer sıkma politikaları devam ettikçe işyerleri kapanmaya devam edecek ve tabi ki işsizlik oranı da doğru orantılı olarak artacak.