Hollandalı şirketler, Türkiye'de yatırım lideri!

Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde, Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkenin Hollanda olduğunu belirtti. 2023 ticaret hacminin 12,5 milyar dolara ulaşabileceğini açıkladı...


  • Kayıt: 06.09.2023 15:02:56 Güncelleme: 06.09.2023 15:03:59

Hollandalı şirketler, Türkiye'de yatırım lideri!

Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde, Hollanda menşeli şirketlerin Türkiye'ye en yüksek yatırımı gerçekleştirdiğini ifade etti. 2023 yılının ilk yarısında Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 6,8 milyar dolar olduğunu belirten Uijterlinde, "Bu yılın tamamında ticaret hacminin 12,5 milyar dolar seviyesine ulaşması muhtemel," dedi.

Türkiye-Hollanda Ticaret İlişkileri

Hollanda, Türkiye'nin en önemli ticaret ortaklarından biri olmaya devam ediyor. İki ülke arasındaki ticaret, çeşitli sektörleri kapsıyor; Türkiye'nin Hollanda'ya ihraç ettiği ürünler arasında mineral yakıt, hazır giyim, tekstil ürünleri, makine ve parçaları, plastik ürünler, mobilya ve metal eşyalar bulunuyor. Gıda ve tarım sektörü, iki ülke arasındaki ticaretin yaklaşık %10'unu oluşturuyor.

Yatırım Alanında Öne Çıkanlar

Geçtiğimiz yıl Hollanda, Türkiye'ye 863 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım akışı ile en büyük yatırımcı oldu. Uijterlinde, "2002-2022 yılları arasında Hollandalı şirketler Türkiye'ye toplamda 28 milyar dolar yatırım yaptı. Türkiye'de 3 binden fazla Hollandalı şirket faaliyet gösteriyor," açıklamasını yaptı.

Başkonsolos Uijterlinde, İstanbul'un Türkiye'de faaliyet gösteren Hollandalı şirketlerin yarısından fazlasına ev sahipliği yaptığını belirtti. Hollanda'nın Avrupa'ya açılan kapısı olması nedeniyle, birçok Türk şirketi ve finans kurumu da Hollanda'ya yatırım yapmayı tercih ediyor.