Hollanda’da 2023’ün ilk yarısında e-ticaret satışları yüzde 2 arttı

Hollandalı tüketicilerin e-ticaret alışverişlerinde 16,3 milyar Euro harcadığı belirtilerek, 2022’nin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 2’lik bir artış yaşandığı ifade edildi. Online harcamaların, toplam harcamalar içerisindeki payının ise yüzde 31 olduğu bilgisi paylaşıldı...


  • Kayıt: 02.10.2023 19:03:59 Güncelleme: 02.10.2023 20:49:56

Hollanda’da 2023’ün ilk yarısında e-ticaret satışları yüzde 2 arttı

Hollanda’da tüketicilerin bu yılın ilk yarısında, ürünlere geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 daha az harcadığı ifade edilerek, ürün alım sayısında yüzde 1 oranında bir düşüşün yaşandığı aktarıldı. Özellikle Elektronik ve Ev ve Yaşam sektörlerinde daha az harcama yapıldığı söylendi. Buna karşılık, Spor ve Eğlence ile Kendin Yap/Bahçe kategorilerindeki harcamaların geçen yıla göre daha yüksek seyrettiği belirtildi.

Pandemi döneminde tüketicilerin evlerine ve ev tadilatına yatırım yaptığı, ancak pandemi sonrası ortamda artık tüketicilerin etkinlikler veya gezilere harcama yapma oranlarının daha yüksek olduğu ifade edildi. Hollandalı tüketicilerin, COVID-19 öncesi dönem olan 2019 ile karşılaştırıldığında hala çevrimiçi alışverişlere daha fazla harcama yapmayı sürdürdükleri aktarıldı. 

Hizmetler sektöründe büyüme gerçekleşti

E-ticarette hizmetler sektörünün pandemiden sonra büyüme gösterdiği ve tüketicilerin 2023’ün ilk altı ayında hizmetlere geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 daha fazla harcama yaptığı belirtildi. 

Ancak aynı zamanda çevrimiçi sigorta harcamalarında ve satın alımlarında da bir düşüş yaşandığı söylendi. Tüketiciler deneyimlerden değil, sigorta gibi sabit harcamalardan tasarruf etmeyi tercih ettikleri ifade edildi.

Hizmetlerin de tüketiciler tarafından giderek daha fazla çevrimiçi biçimde atın alındığı; 2019’daki toplam satın almaların yüzde 83’nün, 2023 sonunda yüzde 87’ye çıkacağı beklentisi paylaşıldı. 

Sınır ötesi e-ticarette de büyüme var

Hollanda’da sınır ötesi e-ticaret satın alma işlemlerinin yüzde 13, yurt dışı harcamaların ise yüzde 8 arttığı belirtildi. Hollandalı tüketicilerin yurtdışından daha az parayla daha fazla ürün satın aldıkları ifade edildi. Sınır ötesi e-ticaret alışverişlerinin artmasıyla ülkede kredi kartı kullanımının da artış gösterdiği aktarıldı.

Akıllı telefon ve iDeal kullanımı artıyor

Akıllı telefonlar ile mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen satın alma işlemlerinin, Hollanda’da 2022’nin ilk altı ayı ile 2023’ün ilk altı ayı arasında yüzde 33’ten yüzde 35’e yükseldiği bildirildi. Ayrıca tüketicilerin Hollanda’da yaygın olarak kullanılan ödeme yöntemi iDeal’i de daha sık kullandığı söylendi. Çevrimiçi alışverişlerdeki tüm satın alma işlemlerinin yüzde 71’inin iDeal ödeme yöntemi ile gerçekleştiği kaydedildi.

Mukaddes Oduncular/Worldef